Tvrdé vyhrážky novinárke, týranie, šikana a ďalšie znásilnené chovanky. Čo s tým má vládny Smer? Megaškandál naberá na obrátkach. Zasahuje prezident Kiska

  0
  Reportérka TV Markíza Krisína Kövešová s obeťou znásilnenia (Autor: Reprofoto, TV Markíza)

  Efekt snehovej gule sa dostavil a po prepuknutí aféry so zneužívaním maloletých chovankýň resocializačného centra Čistý deň v Galante na verejnosť prenikajú postupne ďalšie a ďalšie otrasné svedectvá.

  Do prípadu, ktorému sa už pred rokom venovala TV Markíza, sa okrem poslankyne Natálie Blahovej (SaS) vložil dokonca už aj samotný prezident Andrej Kiska, ktorému sa nepozdáva reakcia policajného zboru.

  Sľuboval Ježiška, keď bude dobrá

  Reedukačné centrum je zamerané na pomoc drogovo závislým mladým ľuďom, pričom v tomto zariadení sa ocitla aj vtedy 14-ročná Natália.

  „Prvý mesiac, ako som tam bola, bol tam jeden terapeut, ktorý bol sám preliečený narkoman. Myslela som si o ňom, že je v pohode a chce ľuďom pomôcť. Lenže raz večer prišiel za mnou na izbu – zistila som, že pomohol dievčatám utiecť. Zavolal ma na cigaretu, že nech si idem zapáliť. Potom sme sa vrátili na izbu a vyspala som sa s ním,“ spomína dievča v reportáži pre TV Markíza.

  „Povedal mi, že za to tam budem mať nejaké výhody. Že bude chodiť Ježiško, keď budem dobrá,” uviedla tiež.

  (Text s ďalšími odhaleniami je pod videom.)

  Reportáž TV Markíza z vlaňajška o prípade zneužívania chovankýň v resocializačnom centre. Zdroj: TV Markíza

  Nemalo ísť pritom rozhodne o jediný prípad. Podľa slov mladého dievčaťa vie len ona o minimálne ďalších troch prípadoch pohlavného zneužitia mladistvých chovankýň tým istým terapeutom. V jednom prípade mal svoju úlohu zohrať aj alkohol.

  Na prípad upozornila v piatok večer vo svojom blogu poslankyňa Natália Blahová (SaS). Politička tak urobila na základe listinných dôkazov – trestných oznámení, lekárskych nálezov a písomných výpovedí iných svedkov.

  Materiál bol natočený

  Samotná Markíza mala pritom reportáž o prípade spracovanú už pred rokom, k jej odvysielaniu ale nedošlo. Dôvod? Klienti centra svoje výpovede náhle odvolali.

  Teraz je však prípad aktuálny, pričom televízny štáb sa chcel pozhovárať priamo s ľuďmi z resocializačného zariadenia. Tam však neboli klienti ani zamestnanci, údajne sú na pravidelnom terénnom pobyte v Chorvátsku.

  Vyhrážky moderátorke

  „Kameramana so mnou pustiť do areálu polepšovne vôbec nechceli. V kancelárii riaditeľa boli traja ľudia, ktorí sa mi vyhrážali. Agresívne na mňa kričali, že ma ako novinárku zničia. Že si už na Slovensku neškrtnem. Dokonca mi ukázali nejaké vyhlásenia, v ktorých klient a údajný svedok tvrdil, že som ich podplatila a naviedla na výpovede. Vyvíjali na mňa silný nátlak a nútili ma tie vyhlásenia nahlas čítať. Zamedzovali mojej osobnej slobode,“ povedala pre ParlamentnéListy.sk redaktorka Kristína Kövešová, ktorá sa prípadu stále intenzívne venuje. Ako ďalej uviedla, vo vyhláseniach bolo dokonca uvedené, že za „falošné” výpovede mala rozdávať po dvadsať eur. „Bolo to neuveriteľné,” dodala šokovano investigatívna reportérka.

  Ako uvádza portál Aktuality.sk, centrum akúkoľvek vinu popiera: „Vedenie zariadenia je presvedčené, že udalosti sa nestali. V prípade, ak by sa preukázala vina konkrétneho človeka, budú súdnou cestou žiadať primeranú satisfakciu za poškodenie dobrého mena svojej organizácie.”

  K vyhrážaniam, ktoré potvrdili aj obete a ich rodičia, sa ale vedenie vôbec nevyjadrilo.

  Presvedčili ju

  Späť však k prípadu údajnej obete. Lepšie povedané k jej matke.

  Keď sa o udalostiach v centre dozvedela matka Natálie, okamžite sa telefonicky spojila s ľuďmi v Galante. Urgentne ju prišiel navštíviť riaditeľ centra spolu s manželkou, pričom prosili, aby matka chovankyne prípad nezverejňovala.

  Zahrali jej na city, argumentovali, že išlo o jednorazovú nehodu a sľúbili, že dotyčného pracovníka nielen prepustia, ale rovno naňho podajú aj trestné oznámenie. Len nech matka nejde s udalosťou „na svetlo sveta“.

  Nakoniec cúvla

  Vo svojom vnútri tak Natáliina matka bojovala ťažký zápas, či dcéru ponechať v zariadení. Verdikt súdu v tom čase znel, že jej dcéra mala v centre zotrvať ešte tri mesiace. Potom sa môže vrátiť domov.

  Tak teda nakoniec privolila a po prázdninách Natáliu odovzdala opäť do rúk spomínaneho centra.

  Šokujúci pohľad

  Keď ju  však po čase prišla navštíviť, zažila šok, ktorý si ponesie zo sebou do konca života. Na vrátnici sa správali zvláštne, nechceli ju pustiť za dcérou. Matka však neposlúchla, pričom na podlahe našla ležať svoju polonahú dcéru.

  (Text pokračuje nižšie.)

  Znásilnenie zostane pre každú ženu traumou do konca  života (ilustračné foto). Zdroj: Facebook/New York State Police 

  Gynekologické vyšetrenie potvrdilo „na genitáliách zranenia, ktoré sú spôsobené pohlavným stykom, vnútorné poškodenia na maternici, ktoré budú mať trvalé následky“, píše ďalej poslankyňa.

  V nemocnici dievčaťu zistili, že má dve pohlavne prenosné choroby.

  „Všeobecný lekár konštatoval veľmi zlé výsledky z krvného obrazu. Matka s dcérou vyhľadali aj pomoc psychiatra. Dievčaťu vypísal dlhodobú PN až do odvolania,“ opisuje prípad v spomínanom blogu Blahová.

  Ďalšie a ďalšie obete sa hlásia

  Podľa informácií ParlamentnýchListov.sk sa hlásia ďalší rodičia. Aj ich deti mali byť sexuálne zneužívané v danom zariadení. Okrem toho mali byť deti podrobované dokonca aj fyzickému násilu až týraniu. Šikana mala byť v zariadení na programe každého dňa.

  Aj s pomocou prezidenta

  Ako uviedla včera liberálna politička Blahová, otrasné detaily prípadu nenechali chladného ani prezidenta Andreja Kisku.

  “V prvom rade by som chcela poďakovať nášmu pánovi prezidentovi Kiskovi, ktorý sa mi pred pár chvíľami ozval a povedal, že kontaktoval prezidenta policajného zboru, ktorý okamžite začal v tejto veci konať,” uviedla na brífingu v sobotu.

  Kiska požiadal prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara, aby začal vo veci okamžite konať. Zariadenie krátko po medializovaní kauzy navštívil policajný vyšetrovateľ. Či polícia v ústave zasiahla, aby zamedzila pokračovaniu prípadného nevhodného správania, nevedno. 

  Blahová vyzvala na okamžité činy aj ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera (Smer), ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), ako aj ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS).

  Našla spôsob

  Mimochodom, práve najpopulárnejšia slovenská politická strana, teda vládny Smer-SD, bol v minulosti s galantským zariadením vo veľmi blízkom kontakte.

  Zakladateľka neziskovej organizácie Čistý deň Zuzana Miková bola v minulosti na úrade vlády šéfkou generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti, pričom počas jej „funkcionárčenia“ dostala organizácia vyše 100-tisíc eur od úradu vlády, ako aj z Protidrogového fondu. Podľa slov Mikovej vtedajší šéf a šedá eminencia Smeru Igor Federič jej mal povedať, že ak podpíše ďalšie a ďalšie dotácie,„budem z toho mať problémy“, povedala Miková novinárovi Tomovi Nicholsonovi ešte v roku 2009.

  Samotná Miková tam bola členkou rady, ktorá o alokácii peňazí rozhodovala.

  Ešte predtým sa v lete roku 2009 od prvej Ficovej vlády neúspešne snažila získať pre centrum dotáciu 130-tisíc eur.

  Dôrazne sa ohradili

  Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré má nápravné zariadenia kontrolovať, tvrdenia z Blahovej blogu spochybňuje a hovorí dokonca o dezinterpretácii faktov.

  „Prípad, o ktorom pani poslankyňa Blahová pútavo a zároveň zavádzajúco píše, ústredie pozná, a preto sa dôrazne ohradzuje voči nepravdám a účelovo deziinterpretovaným faktom, ktoré vo svojom texte uvádza,“ reagovala pre denník Sme hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jana Lukáčová. Ústredie bude na prípad raegovať v pondelok. 

  - Reklama -