Strašidelné. Takto Facebook cenzuruje

  0
  Mark Zuckerberg, zakladateľ spoločnosti Facebook (Autor: TASR)

  Nórsky denník Aftenposten prednedávnom uverejnil článok o ikonických vojnových fotografiách a za úvodnú snímku k textu vybral svetoznámu fotku z americkej vojny vo Vietname. Snímka s názvom Napalmové dievča zobrazuje deväťročné vietnamské dievča, ktoré nahé s plačom uteká po ceste, v pozadí kráčajú americké jednotky a za nimi vidno požiar spôsobený napalmovými bombami.

  Článok sa, ako je dnes už zvykom, ocitol na facebookovom profile významného nórskeho denníka, ktorý ho vydal a vzápätí prišlo do redakcie varovanie, že ak článok s fotkou nestiahnu zo siete vydavatelia, odstráni ho spoločnosť Facebook. Dôvod bol jednoduchý, dievča na fotke bolo nahé a preto mala byť snímka zo sociálnej siete odstránené, o čo prevádzkovateľ požiadal e-mailom.  

  Podľa denníka Aftenposten však v tomto prípade nejde o zobrazovanie nahoty, ale o dokumentárnu fotografiu. Mark Zuckerberg preto dostal z Nórska otvorený list, v ktorom nórski novinári vyjadrujú znepokojenie, že Facebook podľa nich zneužíva svoju moc.

  Nebezpečie pre demokraciu

  „Som znepokojený a sklamaný, dokonca sa obávam, čo sa chystáte urobiť s pilierom našej demokratickej spoločnosti,“ napísal editor denníka Aftenposten Epsen Egil Hansen v úvode listu adresovanom zakladateľovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi.

  Fotografia Napalmové dievča zo sociálnej siete nakoniec zmizla, ale namiesto redakcie ju odstránili zamestnanci spoločnosti Facebook. Rovnako postupovali aj v prípade nórskej premiérky Erny Solbergovej, ktorá fotografiu, z roku 1972 ocenenú Pulitzerovou cenou, zdieľala na Zuckerbergovej sociálnej sieti tiež.

  Zaujímavé pritom je, že fotografiu Napalmové dievča použil v článku na titulke aj portál Vocativ a pravdepodobne ako test uverejnil tento článok aj na svojom facebookovom profile. Hodinu po uverejnení bol článok aj s fotografiou stále na profile.

  Portál Vocativ uverejnil článok s fotkou Napalmové dievča a umiestnil ho na svoj facebookový profil
  Portál Vocativ uverejnil článok s fotkou Napalmové dievča a umiestnil ho na svoj facebookový profil. ReproFoto: Facebook/Vocativ

  „Počúvaj, Mark, toto je vážne. Najprv ste vytvorili pravidlá, ktoré nerozlišujú medzi detskou pornografiou a slávnymi vojnovými fotografiami. Teraz uplatňujete tieto pravidlá bez toho, aby ste dali priestor správnemu úsudku a nakoniec dokonca cenzurujete kritiku, diskusie o tomto rozhodnutí a trestáte človeka, ktorý si dovolí vyjadriť kritiku,“ pokračuje v liste Hansen.

  Facebook to od editora najväčšieho nórskeho denníka schytal aj za to, že sa podľa neho snaží okresať jeho editorské právomoci, keď odstraňuje zo svojej siete článok, ktorý už schválilo vedenie redakcie a vydalo ho. „Myslím si, že zneužívate svoju moc a je pre mňa len ťažko uveriteľné, že ste si to dobre premysleli,“ konštatuje editor denníka Aftenposten.

  Nie je to prvýkrát

  Facebook na list adresovaný Markovi Zuckerbergovi priamo nereagoval, ale denník The Guardian získal aspoň odpoveď, v ktorej sa komunikačné oddelenie spoločnosti bráni, že „aj keď spoločnosť chápe, že fotografia je ikonická, je ťažké povoliť fotku nahého dieťaťa a v inom prípade ju zakázať“.

  Jedna fotografia spred vyše štyroch dekád však nie je jediný problém, na ktorý poukazujú kritici Facebooku. Viacerí bývalí zamestnanci oddelení, ktoré sa starajú o spravodajský obsah zverejnený na sociálnej sieti, potvrdili, že napríklad v USA sa do popredných, najčítanejších článkov nedostávajú často správy o konzervatívnych témach a naopak sa v nich objavujú ľavicovo orientované texty, ktoré nedosahujú čítanosť, ktorá by ich posunula do výberu toho, čo Facebook ponúka vyše miliarde svojich používateľov.

  Otázne je podľa viacerých kritikov najväčšej svetovej sociálnej siete aj to, čo je Facebook vlastne za spoločnosť. Jej zakladateľ Mark Zuckerberg prednedávnom vyhlásil, že rozhodne nejde o mediálnu spoločnosť. „Sme technologická spoločnosť a nie mediálna. Svet potrebuje spravodajské firmy, ale tiež technologické platformy, ako je tá naša a my berieme našu úlohu veľmi vážne,“ cituje Zuckerbergovo augustové vyhlásenie agentúra Reuters.

  Napriek Zuckerbergovým vyhláseniam majú mnohí iný názor. Podľa kritikov je Facebook globálny kanál na distribúciu online spravodajstva a jeho algoritmy určujú najčítanejšie články, ale ani to nestačí. Existuje údajne malé oddelenie, v ktorom pracujú pre Facebook prevažne novinári z elitných amerických univerzít a tí sa starajú o spravodajský obsah ponúkaný používateľom.

  Problémy hraničiace s cenzúrou nastali už vlani, keď sa Nemci koncom roka dohodli s Zuckerbergovou spoločnosťou, že sociálna sieť bude do 24-hodín vymazávať všetky príspevky a komentáre namierené proti migrantom. O tejto dohode sme písali TU.

  Faktom zostáva, že algoritmy a spravodajské tímy určujúce, čo sa má a nemá objaviť medzi správami na Facebooku, čiastočne nahrádzajú prácu editorov, keďže filtrujú pre miliardu používateľov len také správy, ktoré sú podľa politiky sociálnej siete prijateľné.

  - Reklama -