Politológ o Únii: To, čo sme vytvorili, sa taktiež môže rozpadnúť, vraví bez okolkov

  0
  Vlajka EÚ (Autor: SITA)

  “Čiže s touto dimenziou, s touto politikou strachu sa hrajú sily, ktoré sú razantne namierené proti EÚ. Preto hovorím, že neberme EÚ ako samozrejmosť,” upozorňuje Rupnik.

  “To neznamená, že keď tu bola 60 rokov, že tu musí byť automaticky aj naďalej. To, čo sme vytvorili, sa taktiež môže rozpadnúť. Závisí to iba od nás, od politického vedenia. Potom je to samozrejme otázka aj pre médiá, občiansku spoločnosť a pre každého občana,” skonštatoval odborník, pričom dodáva, že by sme sa nemali spoliehať na to, že je tu akýsi samopohyb.

  Analytik sa domnieva, že v dôsledku migračnej vlny Európania dostali strach najmä z islamu a terorizmu. “Zrazu nastal obrat v tom, že Európa už nepredstavuje istotu a bezpečie ako donedávna. V priebehu posledných rokov sa stala terčom taktiež vďaka útokom euroskeptikov a nacionalistických populistov. V dôsledku toho sa u značnej časti verejnej mienky stala symbolom neistoty. Už to nie je zabezpečenie, už je to neistota. A dokonca z neistoty môžete prejsť do ohrozenia,” vysvetľuje Rupnik. 

   Zároveň upozorňuje na to, že akonáhle sa hovorí o neistote, tak sa už nachádzame v emocionálnej dimenzii politiky do ktorej sa dostáva i dimenzia strachu.  “Nacionalistická rétorika, protieurópska spočíva v tom, že vy máte tento oprávnený pocit neistoty – už nemáme hranice, už nie je nič pevného, už nikto nič nekontroluje. Do toho sa potom dostane tá druhá dimenzia politiky, strachu, pretože tam hráte s emóciami,” dodáva francúzsky politológ.

  - Reklama -