Kontroverzný zákaz. Moslimom sa rozhodnutie súdu páčiť nebude

  0
  Protimoslimská demonštrácia na Korzike v meste Ajaccio (Autor: SITA)

  Francúzsky najvyšší administratívny súd v auguste rozhodol, že daný zákaz, implementovaný v mnohých mestách krajiny, porušuje základné slobody človeka. Na druhej strane, súd zároveň uznal, že toto opatrenie je prípustné vtedy, ak by nosenie burkín mohlo spôsobovať verejné nepokoje a rozruch.

  Korzická jurisdikcia preto v utorok rozhodla, že zákaz by mal zostať v platnosti, pretože na ostrove „stále pretrvávajú silné emócie“. 

  Opatrenie inicioval starosta obce Sisco, kde sa v auguste odohrali nepokoje medzi miestnou komunitou a potomkami prisťahovalcov zo severu Afriky po tom, ako si turisti na pláži fotografovali skupinu žien kúpajúcich sa v burkinách. Starosta Ange-Pierre Vivoni verdikt súdu označil za „úľavu preňho aj pre miestnych ľudí“.
  Napätie medzi oboma skupinami vzrástlo po masakri vo francúzskom meste Nice, kde islamský fanatik nákladným vozidlom zrazil na nábreží 85 ľudí. K zodpovednosti za útok sa prihlásil tzv. Islamský štát.

  Burkiny pokrývajú všetko okrem tváre, rúk a chodidiel. Názov je zlúčeninou slov burka a bikiny.

  Francúzsko v roku 2010 ako prvá európska krajina zakázala nosenie šatiek zakrývajúcich celú tvár na verejnosti, v roku 2004 prišiel zase zákaz nosenia náboženských symbolov v školách a na univerzitách.

  - Reklama -