Primitívne. Anarchia. Dobré len pre skorumpovaných. Kollár, Blahová a Chmelár si takto podali Danka

  0
  Andrej Danko (Autor: SITA)

  Predseda parlamentu a zároveň aj predseda SNS Andrej Danko chce meniť rokovací poriadok v parlamente a pozdvihnúť tak úroveň kultúry rokovania. Opatrenia, ktoré chce zaviesť, vyvolali vlnu nevôle z radov opozičných poslancov. S väčším pochopením sa nestretla ani jeho avizovaná novela zákona o politických stranách, podľa ktorej by strany kandidujúce v parlamentných voľbách mali mať minimálne 500 členov. S týmto návrhom chcú národniari prísť do parlamentu v roku 2017.

  Opoziční predsedovia strán neprešli sitom

  Ako šéf národniarov uviedol: „Systém v opozícii možno nefunguje, lebo tam nie sú predsedovia strán, ktorý by prešli sitom regionálnych podpôr. SNS mala na sneme 450 delegátov. Členovia OĽaNO, SaS a Sme rodina nemajú dokopy toľko členov ako SNS delegátov.“

  Dankov primitívny pokus

  Jeho slová nenechali ľahostajnú opozičnú poslankyňu Natáliu Blahovú. „Určenie 500-člennej minimálnej hranice pre účasť politickej strany na voľbách je z jeho strany primitívny pokus odstaviť od volebného práva státisíce voličov politických strán s nižším počtom členov,” uviedla Blahová a spochybnila jeho demokratické záujmy.

  Viac sme o tom písali TU.

  Novela bohatej strane s oligarchom za chrbtom

  Dankovu novelu zákona o politických stranách zhodnotil aj politický analytik Eduard Chmelár. Podľa jeho názoru sa „podobá na nedemokratický majetkový cenzus z Uhorska 19. storočia, podľa ktorého sa mohli zúčastniť na voľbách len kandidáti s určitým preukázaným majetkom“.

  Zdroj: Facebook/Eduard Chmelár

  Podľa jeho názoru by takýto systém vyhovoval len bohatým stranám s oligarchami za chrbtom a mediálnou podporou rôznych kmotrov a kmotríkov. „Politický systém treba na Slovensku zmeniť a demokratizovať systémovo, nie autoritatívnymi zásahmi, ktoré zvýhodňujú silných a skorumpovaných,“ uzavrel.

  Najskôr deštrukcia, teraz anarchia

  Predseda parlamentu v rámci svojich vyjadrení spomína aj opozičné strany. Jednou z nich je hnutie Sme rodina, a preto sa rozhodol reagovať aj jeho predseda Boris Kollár, ktorý nevie, prečo sa Danko rozčuľuje, ktorá politická strana má koľko členov. „Legitimitu strane dávajú voľby,“ hovorí na videu Kollár a dodáva, že aj to, koľko ľudí stranu volí. „Nás volilo viac ako 170 000 ľudí, takže nech ho netrápi, či sme zozbierali 5000, 10 000 alebo 20 000 podpisov na založenie strany,“ odkazuje šéfovi národniarov Kollár.

  Podobne by sa Danko nemal trápiť ani počtom ľudí, ktorých má v strane šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič. „Jednoducho ľudia mu veria, jeho poslancov-kandidátov poznali, no tak sa to prejavilo vo voľbách,“ hovorí. „Najskôr sme počúvali o deštrukcii, to slovo anarchia, pán predseda Danko, je to, čo robíte vy,“ uzavrel Kollár.

  Zdroj: Facebook/Boris Kollár

  - Reklama -