Europoslanec Škripek sa spojil s Kurdmi. A schytalo to Turecko

  0
  Branislav Škripek (Autor: branislavskripek.sk)

  Okrem toho sú oblasti oslobodené od teroristickej skupiny Islamský štát (IS) zničené a musí v nich dôjsť k obnove, aby sa tam ľudia mohli vrátiť, povedal Muslim podľa agentúry DPA.

  Turecká armáda a sýrski povstalci spustili pred týždňom ofenzívu na severe Sýrie. Najskôr v rámci nej vyhnali z mesta Džarábulus extrémistov z IS, potom začali postupovať proti jednotkám sýrskych Kurdov. “Turecko nás označuje za teroristov,” uviedol Muslim.

  V severnej Sýrii sa Kurdi počas vojny stali najväčšou silou, píše DPA. S pomocou leteckých útokov medzinárodnej koalície vedenej Spojenými štátmi v posledných mesiacoch opätovne dobyli veľké územia obsadené militantmi z IS. Ankara chce zabrániť, aby Kurdi ďalej rozširovali oblasť pod svojou kontrolou popri tureckých hraniciach, keďže sa obáva posilnenia kurdských snáh o autonómiu v Turecku.

  Sálih Muslim je podľa DPA najdôležitejším politickým zástupcom sýrskych Kurdov, pričom jeho strana PYD je úzko spojená so Stranou kurdských pracujúcich (PKK), v Turecku zakázanou povstaleckou organizáciou.

  Muslim vystúpil v EP na pozvanie slovenského europoslanca Branislava Škripeka (OľaNO-NOVA).

  - Reklama -