Škandál v Poľsku. Futbaloví fanúšikovia vyzývali na upaľovanie Židov

  0
  Ilustračné foto (Autor: SITA)
  Poľská futbalová scéna je známa prejavmi extrémizmu už roky a tento zlozvyk sa nedarí zo štadiónov odstrániť. Najnovšie sa antisemitské vášne prejavili na štadióne v meste Lodž (Łódź), keď približne 50 fanúšikov klubu Widzew Łódź rozvinulo transparent s nápisom: 19. 08., v tento deň boli Židia označení, nechajte ich zhorieť, sk*rvencov. 
   
  Nenávistný transparent bol podľa portálu Gazeta Wyborcza jasne mierený proti tímu ŁKS Łódź, ktorý založili v roku 1908 a práve jeho členovia a priaznivci sú označovaní ostatnými fanúšikmi za Židov. Fanúšikovia Widzew Łódź údajne spálili na štadióne bábku pripomínajúcu žida. 
   
  Len pripomeňme, že židovské geto v poľskej Lodži nacisti zlikvidovali ako posledné začiatkom augusta 1944. Od roku 1940 tam zadržiavali takmer štvrť milióna ľudí. 
   
  Židovská obec v Poľsku volá po okamžitom a tvrdom zákroku proti takémuto správaniu sa fanúšikov na futbalových štadiónoch alebo mimo nich. 
   
  Nejde pritom ani zďaleka o prvý prípad, v ktorom sa extrémisti na štadióne v Poľsku prejavili bez strachu z toho, že by proti nim niekto zakročil. „Je to hanebný príklad xenofóbie, rasizmu a antisemitizmu prítomného v športe, kde skutočne nemajú tieto nálady žiadne miesto,“ uviedol pre portál Algemeiner Jonny Daniel, šéf skupiny pre výskum holokaustu, ktorá úzko spolupracuje s poľskou vládou. 
   
  Celý text nájdete v angličtine TU.
   
  - Reklama -