Ukrajinci budú zrejme znova v uliciach. Vrátane armády. A toto je dôvod

  0
  Ilustračné foto: Mapa (Autor: ReproFoto: youtube)

  Osobitosťou osláv Dňa nezávislosti sa v roku 2016 stane uctenie si pamiatky občanov, ktorí zomreli pri obrane princípov demokracie a ústavnosti, pri obrane ľudských práv a slobôd počas Revolúcie dôstojnosti (november 2013 – február 2014), pri obrane nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny, uviedol portál doroga.ua.

  Z rozhodnutia ukrajinského prezidenta Petra Porošenka sa v Kyjeve uskutoční vojenská prehliadka, na ktorej sa zúčastnia príslušníci Ozbrojených síl Ukrajiny, Národnej gardy, Pohraničnej služby a približne 200 kusov bojovej techniky.

  Popri výstavách, koncertoch je v roku 2016 na programe aj beh vo vyšívaných košeliach na 500 metrov pre deti, 5000 metrov, 10.000 metrov a maratón.  Portál segodnya.ua upozornil, že v Odese sa v tomto roku rozhodli sláviť Deň nezávislosti Ukrajiny bez námornej vojenskej prehliadky. Namiesto toho pripravili Festival vyšívaných košieľ, v rámci ktorého sa pokúsia o nový rekord – vytvorenie ľudskej reťaze, pričom jej účastníci majú mať oblečenú vyšívanú košeľu. Organizátori očakávajú, že reťaz v tomto roku vytvorí okolo 4000 ľudí.

  Deň nezávislosti Ukrajiny pripadajúci na 24. augusta s udalosťami z roku 1991, keď poslanci Najvyššej rady Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky (USSR) vyhlásili Ukrajinu za nezávislý a demokratický štát. Poslanci zároveň rozhodli, že občania krajiny sa k nezávislosti vyslovia v referende stanovenom na 1. decembra 1991. Ukrajinci vtedy v plebiscite potvrdili, že chcú nezávislú republiku.

  Do vyhlásenia nezávislosti bola Ukrajina súčasťou Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Avšak “vzhľadom na nebezpečenstvo, ktoré hrozilo Ukrajine v súvislosti s pokusom o štátny prevrat z 19. augusta 1991 v ZSSR, Najvyššia rada USSR slávnostne vyhlásila nezávislosť krajiny a vytvorenie samostatného štátu – Ukrajiny”.

  V Moskve sa 19. augusta 1991 skupina prívržencov tvrdej línie v Komunistickej strane Sovietskeho zväzu pokúsila zvrhnúť reformného prezidenta Michaila Gorbačova. Pokus o puč po dvoch dňoch zlyhal aj vďaka odporu obyvateľov Moskvy. Puč odštartoval udalosti, ktoré viedli k rozpadu ZSSR. Už v júni 1992 Najvyššia rada Ukrajiny rozhodla, že 24. august bude štátnym sviatkom a bude sa sláviť každý rok ako Deň nezávislosti.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu