štvrtok, 25 februára, 2021
13.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Fidel Castro sa po mesiacoch ukázal Kubáncom. A hneď aj udrel do...

Fidel Castro sa po mesiacoch ukázal Kubáncom. A hneď aj udrel do USA a Obamu. Spravil to však netradične

Kubánska televízia priniesla zábery zo slávnostného galavečera na počesť Fidela Castra v havanskom divadle Karola Marxa. Jubilant oblečený v bielej teplákovej bunde sedel v prednom rade vedľa svojho brata, kubánskeho prezidenta Raúla Castra, a venezuelského prezidenta Nicolása Madura. 

Doposiaľ poslednou oficiálnou príležitosťou, keď sa Fidel objavil na verejnosti, bol aprílový zjazd vládnucej kubánskej komunistickej strany. Oslávenec, narodený 13. augusta 1926, nevystúpil v rámci prebiehajúcich osláv so žiadnym prejavom. Štátne médiá však zverejnili jeho článok, v ktorom sa poďakoval Kubáncom za množstvo blahoželaní a darov a zaspomínal na svoje detstvo a otca. 

Neodpustil si ani kritiku USA a ich súčasného prezidenta Baracka Obamu. Odsúdil pritom skutočnosť, že Obama sa počas májovej návštevy v japonskej Hirošime neospravedlnil za zhodenie atómovej bomby z roku 1945. 

Už počas noci v piatka na sobotu bola nábrežná promenáda v Havane dejiskom narodeninovej párty, pri ktorej prechádzali popri tisícoch zabávajúcich sa ľudí alegorické vozy s tanečnými a hudobnými skupinami. Víkendový zábavný program v uliciach je spojený s programom tohtoročného karnevalu v Havane.

Fidel Castro odovzdal ešte v roku 2008 vedenie krajiny do rúk svojho mladšieho brata Raúla a v súčasnosti zastáva už len čestnú funkciu, pričom sa ukazuje na verejnosti iba zriedkavo.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 300,775 +2,438 Dnes Úmrtí 6,859 +84 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 38,616 Last updated: 25. februára 2021 - 11:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky