streda, 16 júna, 2021
19.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Dobre mienená rada či tvrdý odkaz? Tieto slová adresoval Erdoganovi generálny tajomník...

Dobre mienená rada či tvrdý odkaz? Tieto slová adresoval Erdoganovi generálny tajomník Rady Európy

 Turecký prezident Recep Tayip Erdogan v nedeľu (7. augusta) na verejnosti, pred státisícmi Turkov, naznačil, že ak parlament zákon o opätovnom zavedení trestu smrti prijme, on takýto zákon bez problémov podpíše.

“Politickí predstavitelia by mali brániť Európsky dohovor o ľudských právach, ktorý jasne vylučuje trest smrti a ktorý Turecko ratifikovalo,” zdôraznil Jagland. Členmi Rady Európy, paneurópskej organizácie, ktorá združuje 47 európskych krajín a ktorá je nezávislá od inštitúcií Európskej únie, môžu byť iba krajiny, ktoré zrušili trest smrti alebo, ako v prípade Ruska, zaviedli moratórium na uplatňovanie hrdelného trestu.

V dôsledku prípadného zavedenia trestu smrti by Turecku hrozilo nielen vylúčenie krajiny z Rady Európy, ale aj pozastavenie prístupových rokovaní s EÚ, ako naznačil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Jagland začiatkom augusta navštívil Ankaru ako jeden z prvých európskych predstaviteľov po neúspešnom pokuse o prevrat z 15. júla. Počas svojej návštevy Turkov potešil kritikou Európy, ktorá “nepochopila” výzvy, ktorým čelí Turecko po vojenskom prevrate, zároveň však zdôraznil, že Turecko musí rešpektovať princípy právneho štátu.

V správe o výsledkoch svojej návštevy Turecka, ktorú Jagland predniesol pred veľvyslancami členských krajín Rady Európy, šéf RE vyzval na otvorenie dialógu s Ankarou, čo môže viesť k ovplyvneniu spôsobu, akým sa turecká vláda vyrovnáva so situáciou po pokuse o prevrat. Jagland pred diplomatmi vyjadril obavy, že existuje “skutočné nebezpečenstvo”, že v rámci čistiek budú odsúdené aj nevinné osoby.

Rada Európy kriticky vníma predovšetkým dekrét, ktorý v Turecku povoľuje uvalenie policajnej väzby na podozrivé osoby až do 30 dní. Takýto prístup je len ťažko zlučiteľný s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu.

Po správach organizácie Amnesty International, ktoré s odkazom na “vierohodné dôkazy” hovoria o mučení osôb zadržaných po pokuse o prevrat, Jagland pred veľvyslancami uviedol, že je potrebné vyslať do Turecka delegáciu Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,087 +49 Dnes Úmrtí 12,446 +5 Dnes Uzdravení 377,425 Infikovaných 1,216 Last updated: 16. júna 2021 - 00:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -