Môj drahý priateľ, oslovil Erdogan Putina a potom to už išlo

  0
  Ruský prezident Vladimir Putin s tureckým partnerom Recepom Tayyipom Erdoganom (Autor: TASR)

  Dnešné stretnutie tureckého a ruského lídra v Konstantinovskom paláci na okraji Petrohradu bolo prvým na tejto úrovni od začiatku krízy vo vzájomných vzťahoch. Tú by mala teraz vystriedať “iná fáza”, povedal Erdogan ešte v úvode jedenapolhodinovej schôdzky.

  “Môj drahý priateľ, pán prezident (Putin) a ja zastávame spoločný postoj svedčiaci o tom, že máme vôľu ukázať zvyšku sveta, že chceme pôsobiť ako spriatelené krajiny,” povedal Erdogan na spoločnej tlačovej konferencii s Putinom. “Vzťah medzi Tureckom a Ruskom sa bude naďalej zlepšovať a veríme, že je oveľa pevnejší, ako býval predtým,” dodal.

  Putin sa pred novinármi vyjadril, že vzhľadom na situáciu z uplynulých mesiacov je opätovné nadviazanie dialógu s Tureckom zložité, avšak cieľom je obnovenie pôvodnej úrovne vzájomných vzťahov. Potvrdil, že Rusko “postupne” stiahne sankcie voči Turecku, medzi ktoré patrí aj zákaz dovozu potravín.

  Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomenula ostré vyjadrenia Putina po vlaňajšom incidente v sýrsko-tureckom pohraničí, keď napríklad tvrdil, že Alah pripravil “vládnucu kliku v Turecku” o rozum a Erdoganov “zradcovský režim” je “komplicom teroristov”.

  Erdogan sa v Petrohrade poďakoval Putinovi za príležitosť zhovárať sa spolu pred septembrovým summitom skupiny G20 v Číne a zdôraznil, že spolupráca medzi Tureckom a Ruskom by mohla prispieť k vyriešeniu “regionálnych problémov”. Putin zasa vyjadril svojmu partnerovi solidaritu ohľadne neúspešného pokusu o prevrat v Turecku z polovice júla.

  Erdogan zaslal ešte v júni Putinovi odkaz, v ktorom vyjadril ľútosť nad zostrelením lietadla z vlaňajšieho novembra, hoci Ankara predtým tvrdila, že jeho posádka narušila turecký vzdušný priestor pri hranici so Sýriou.

  - Reklama -