Idú popularita a verejná podpora ruka v ruke? Komentátor tvrdí nie a neuhádnete, na akom príklade to vysvetľuje

    0
    Rokovacia sála NR SR počas ustanovujúcej schôdze pre VII. volebné obdobie (Autor: SITA)

    Martin Gális vo svojom komentári pre Denník N hodnotí výsledky prieskumu verejnej mienky o tom, koho považujú Slováci za najdôveryhodnejšieho politika alebo političku. V tomto prieskume až na výnimky kraľuje bývalý predseda vlády Vladimír Mečiar a premiér Robert Fico. Gális však upozorňuje, že popularita je len jedna strana toho, ako verejnosť politika vníma a jedným dychom dodáva, že najvýznamnejšie osobnosti politiky spoločnosť najviac polarizujú.

    Okrem popularity však získavajú aj nepopularitu a tá bola a je „často oveľa silnejším mobilizačným nástrojom ako jej opak“, tvrdí komentátor. Podľa jeho názoru „popularita tiež nič nehovorí o schopnosti niečo urobiť pre krajinu“ a ako príklad pripomína, že po Novembrovej revolúcii robili politické a ekonomické reformy najmenej populárni ľudia.

    „Popularita niekedy dokonca ani nekoreluje so schopnosťou pretaviť verejnú podporu do reálneho výsledku,“ upozorňuje Gális. Ako príklad používa Mečiara, ktorý bol v roku najpopulárnejší a do parlamentu sa nedostal, naopak, o dva roky neskôr voči nemu pretrvávala taká silná averzia, „že ho v prezidentských voľbách porazil jeho niekdajšia podržtaška“, uzavrel.


     

    - Reklama -