utorok, 11 mája, 2021
16.8 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Ťažký týždeň predsedu Junckera. Utekal pred smiechom novinárov, potom v amoku...

VIDEO Ťažký týždeň predsedu Junckera. Utekal pred smiechom novinárov, potom v amoku vyhadzoval Faraga

Juncker svoj nešťastný týždeň začal deň pred hlasovaním Britov, keď dal jednoznačne najavo, že prípadné štvrtkové rozhodnutie britských voličov v prospech brexitu bude nezvratným krokom, po ktorom nebudú nasledovať nejaké ďalšie vyjednávania. Ďalej uviedol, že v prípade, ak bude výsledkom štvrtkového hlasovania rozhodnutie, že Británia v Únii zostáva, bude musieť Európska komisia rýchlo predložiť a za pomoci nadchádzajúceho slovenského predsedníctva presadiť obsah februárovej dohody premiéra Davida Camerona s európskymi partnermi.
 
“Britskí politici a britskí voliči musia vedieť, že žiadne nové vyjednávania nebudú. S pánom premiérom sme uzavreli dohodu. Dosiahol maximum, ktoré mohol dosiahnuť, my sme dali maximum, ktoré sme mohli poskytnúť. Takže žiadna podoba nového vyjednávania nie je možná, ani o dohode, ani o zmene zmlúv. Von znamená von,” poznamenal Juncker. A práve tento výrok bol podľa ekonómky Markéty Šichtařovej nešťastný. “Nielenže J.-C. Juncker je ekonomický analfabet, teraz ešte ukazuje, že je absolútne neschopný diplomat, či ho možno dostihla nadmiera špiritusu. Pretože povedať v deň hlasovania Britom, že keby sa postavili na hlavu, od EÚ si viac ústupkov nevyjednajú, je priamym vyzvaním tých dosiaľ nerozhodnutých, aby hlasovali za OUT,” uviedla Šichtařová.
 
Celý text nájdete TU.
 
Potom, ako Briti deň nato rozhodli, že z Únie naozaj chcú odísť, Juncker predstúpil pred novinárov a plamenne hovoril. Iba do chvíle, keď sa ho novinári opýtali, či odstúpi. So sklopenou hlavou, bez odpovede, za smiechu a potlesku prítomných odišiel.
Zdroj: YouTube/euronews (in English)
 
Po brexite prišiel Juncker tiež s nápadom rozšíriť eurozónu na všetky krajiny. Svoje pochybenia si aj napriek výraznej kritike viacerých európskych politikov nepripúšťa.
 
Celý text nájdete TU.
 
Naposledy Juncker prehovoril na mimoriadnom rokovaní v europarlamente. Dal najavo, že ho odchod Britov z Únie mrzí, ale EÚ je podľa jeho názoru aj tak dosť silná a letí v ústrety novým výzvam. Dôrazne odmietol, že by on osobne bol nejakým byrokratickým robotom alebo technokratom, ako tvrdia jeho politickí oponenti. Tvrdej kritiky sa dočkal aj predseda UKIP a europoslanec Nigel Farage. Používal vraj nacistickú propagandu.
 
“Ja nie som robot, nie som byrokrat, nie som technokrat. Predsedám Európskej komisii a tá bola zriadená demokratickým procesom,” zdôrazňoval Juncker. Pripomenul tiež, že v referende hlasovali britskí občania a to oni si povedali, že chcú EÚ opustiť. Európska komisia ich na odchod nevyzývala. Končiaci britský premiér Cameron zopakoval, že proces vystúpenia z EÚ začne až nový premiér; on sám v tomto smere nič nepodnikne.
 
Zdroj: YouTube/24/7 Eyes
 
Juncker zaútočil aj na Nigela Faraga, predsedu UKIP, ktorý v kampani za vystúpenie Británie z EÚ podľa neho používal nepravdivé argumenty. Najviac ho popudilo, že Farage, ktorý sedel len kúsok od neho, mal na stole ostentatívne vystavenú britskú vlajku a pri prejave predsedu Európskej komisie sa dobre bavil, dokonca ironicky tlieskal. “Vy tu tlieskate naposledy,” vyštekol rozčúlene Juncker smerom k britskému europoslancovi. “Do istej miery ma prekvapuje, že tu stále ste. Bojovali ste za odchod, Briti pre neho hlasovali. Tak čo tu ešte robíte?” osopil sa na neho.
 
Celý text nájdete TU.
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 385,786 +311 Dnes Úmrtí 12,051 +32 Dnes Uzdravení 367,991 Infikovaných 5,744 Last updated: 11. mája 2021 - 03:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -