Brusel nám vraj chce prepašovať homosexuálnu agendu. Zaznela aj otázka: Je SNS súčasťou inej vlády? Nezmyselné strašenie, nech si to radšej naštudujú

  0
  Manželský pár gejov s dcérou (Autor: internet)

  Členské krajiny minulý rok hlasovali v Rade EÚ o vzájomnom uznávaní majetkových dôsledkov manželstiev a registrovaných partnerstiev. Cieľom navrhovaných nariadení Európskej komisie je vytvoriť heterosexuálnym a homosexuálnym manželom či registrovaným partnerom jednotný európsky právny rámec pre usporiadanie ich pomerov s cezhraničným prvkom.

  Napriek tomu, že Maďarsko a Poľsko návrh vetovali, 17 krajín EÚ projekt posunulo vpred, pričom využili inštitút tzv. posilnenej spolupráce. Vďaka nemu môže EÚ prijať legislatívu, ktorá sa bude vzťahovať len na tie krajiny, ktoré na ňu dobrovoľne pristúpia.

  Ministerstvo spravodlivosti k veci vypracovalo návrh stanoviska, ktorý práve prechádza pripomienkovým konaním. Stanovisko vznik posilnenej spolupráce podporuje. „Vzhľadom na uvedené sa navrhuje potvrdiť súhlas s návrhom rozhodnutia o posilnenej spolupráci, čím sa umožní štátom, ktoré o to majú záujem, užšie spolupracovať v tejto oblasti,“ píše sa v návrhu stanoviska z dielne rezortu Lucie Žitňanskej.

  Zdvíha sa odpor

  Návrh sa však nepozdáva viacerým aktivistom a poslancom, podľa ktorých to môže viesť k tomu, že ak by sa na Slovensku domáhali právnej ochrany partneri zaregistrovaní niekde v zahraničí, slovenské súdy by im mohli priznať určité majetkové práva.

  Skoro 8-tisíc slovenských občanov sa už podpísalo k pripomienkam k stanovisku. Medzi jeho hlavných kritikov patrí napríklad členka Výboru NR SR pre ľudské práva Anna Verešová (OĽaNO). „Vláda by mala pozorne počúvať svojich vlastných občanov a ich názory na túto oblasť,“ konštatuje. Myslí si taktiež, že za podobnými návrhmi sú skôr osobné politické ambície slovenských politikov, ktorí sa chcú zapáčiť na medzinárodnom poli.

  O pašovaní LGBTI agendy

  Predložené nariadenie už kritizoval aj poslanec SNS Jaroslav Paška. „Uvedenými nariadeniami sa Brusel pokúša potichu prepašovať LGBTI agendu aj do justičného prostredia tých krajín, ktoré homosexuálne manželstvá či partnerstvá neumožňujú registrovať. Deformuje, postupne rozvracia a podriaďuje si tak ich ústavný systém,“ tvrdí Paška. Poslanec národnej rady tvrdí, že v oblasti majetkových vzťahov registrovaných partnerstiev a manželstiev osôb rovnakého pohlavia si tak budú súdy rozhodovať o odmietnutí alebo prijatí právomoci z nariadenia svojvoľne.

  Brusel opakuje rovnaký scenár

  O návrhu rozhodnutia Rady sa bude tento týždeň hlasovať aj v Európskom parlamente, kde sa proti nemu plánuje postaviť europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO). „Nie je to nič nové. Stále sa opakuje rovnaký scenár. Rada EÚ skúša rôzne spôsoby, aby si presadila svoje. Je to potom na nás, aby sme povedali jasne svoje stanovisko a nedovolili v mene majetkového vysporiadania manželov zavádzať registrované partnerstvá,“ hovorí Škripek. „Treba jasne povedať, že Brusel nám neprikazuje prijať registrované partnerstvá. Je to len v rukách národných politikov, akú rodinnú politiku budeme ako Slovensko mať,“ dodáva.

  Veriť Paškovi alebo Žitňanskej? Čo spraví SNS?

  Ku svojim kolegom z OĽaNO sa pripojila aj poslankyňa Erika Jurinová. „Opäť sa potichučky chceme pridať k niečomu, čo vo veľkej miere ovplyvní rozhodovanie súdov… Takýto spôsob podsúvania nepovažujem za férový ani z pozície Rady, a už vôbec nie zo strany ministerstva spravodlivosti. Skôr to považujem za partizánčinu,“ píše Jurinová na sociálnej sieti. Poslankyňa sa taktiež pýta, či majú Slováci veriť Paškovi alebo Žitňanskej: „Koho stanovisku máme veriť… Alebo ľavá ruka nevie, čo robí pravá, alebo SNS je súčasťou inej vlády?“

  Zdroj: Facebook/Erika Jurinová

  Nezmyselné strašenie

  Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) považuje obavy slovenských politikov za neopodstatnené. „Je to vyslovený nezmysel proti tomu brojiť, pretože Slovenskej republiky sa bude týkať len tá časť, ktorá sa opiera o existujúcu legislatívu, a keďže u nás nemáme doteraz registrované partnerstvá, tak u nás nebudeme riešiť majetkové rozdelenie partnerov rovnakého pohlavia,“ povedala Flašíková-Beňová pre ParlamentnéListy.sk. Pripravované legislatívne zmeny podľa Flašíkovej-Beňovej zmienení poslanci vôbec nepochopili. „Je to nezmyselné strašenie, ktoré pravdepodobne razia poslanci, ktorí nechápu, že ako funguje vlastne legislatíva v oblasti registrovaných partnerstiev. Nech si to najprv trošku naštudujú,“ dodáva.