Začiatok cenzúry? Diktatúra? Internetoví giganti sa upísali Európskej komisii. Budú filtrovať, čo sa môže objaviť ako komentár

    0
    Ilustračné foto (Autor: SITA)
    Nové zásady správania sa na sieti z dielne Európskej komisie (EK) požadujú od štvorice internetových gigantov, aby „do 24 hodín od nahlásenia preverili a prípadne aj odstránili väčšinu nenávistných komentárov“. To však už teraz robia sociálne siete Facebook aj Twitter a svoje páky má v tomto smere aj Google a Microsoft, ktoré sa k dohode s EK pripojili tiež. Podľa Bruselu však bolo potrebné zaviesť celoeurópske pravidlá boja proti šíreniu nenávisti na internete. 
     
    Hlavným dôvodom takejto dohody je podľa správy EK šírenie radikálnych myšlienok na internete. Práve túto cestu totiž často využívajú teroristi na verbovanie nových členov a šírenie propagandy. 
    „Nedávne teroristické útoky nám pripomenuli, aké dôležité je zaoberať sa nenávistnými prejavmi na internete. Sociálne siete sú, na nešťastie, jedným z nástrojov, ktoré teroristické skupiny používajú na radikalizáciu mladých ľudí a šírenie nenávisti,“ uviedla eurokomisárka Věra Jourová. 
     
    Takzvaný hate speach alebo nenávistné komentáre, či vyjadrenia rozdelili európsku politickú scénu a vlády čeliace kritike internetovej verejnosti. Bruselská organizácia European Digital Rights (EDRi) kritizovala dohodu Európskej komisie s internetovými korporáciami ešte v utorok, hneď po vydaní oficiálneho stanoviska EK. 
     
    Kritici dohody medzi Európskou komisiou a spoločnosťami Google, Facebook, Twitter a Microsoft tvrdia, že týmto krokom „Brusel presunul na súkromné spoločnosti činnosť, ktorú by mali vykonávať súdne orgány“. EDRi spolu s ďalšou organizáciou na ochranu práv Acces Now tvrdia, že občianske združenia a verejnosť boli od začiatku „systematicky vytláčané z rokovaní o tejto dohode“. 
     
    Volanie medzinárodných organizácií však nie je podľa EK opodstatnené, lebo niektoré mechanizmy fungujú už teraz. Napríklad spoločnosť Twitter za minulý rok vymazala vyše 120-tisíc používateľských účtov, a to išlo len o prípady súvisiace so šírením propagandy teroristov z Islamského štátu.
     
    Napriek tomu, že má byť dohoda namierená na potieranie nenávistných komentárov a šírenie teroristickej propagandy, vládnu obavy, že systém nebude pod kontrolou štátov ani Európskej únie a komentáre budú filtrovať nadnárodné spoločnosti. „V skratke tieto zásady správania sa na sieti degradujú zákon na druhú koľaj až za vedúcu pozíciu súkromných spoločností, od ktorých sa teraz vyslovene žiada, aby svojvoľne uplatňovali podmienky používania svojich služieb,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku organizácií Access Now a European Digital Rights. 
     
    - Reklama -