Navrátilcom z Islamského štátu hrozí mesiac domáceho väzenia. Francúzi kvôli teroristom menili zákon

  0
  Paríž, hlavné mesto Francúzska. (Autor: SITA)

  Text, ktorý sa v rezorte spravodlivosti pripravoval už skôr, definitívne putoval do parlamentu po teroristických útokoch v Paríži z novembra 2015. Jeho kritici upozorňovali však na fakt, že úprava smeruje k prevzatiu opatrení spojených s vyhlásením výnimočného stavu v krajine do bežného práva. Informácie priniesli tlačové agentúry DPA a MTI.

  Občania musia v zmysle novely rátať, že pri kontrole totožnosti môžu byť zadržaní až na štyri hodiny, ak ich správanie sa vyvoláva podozrenie z teroristických aktivít. Umožňuje i kontrolu batožiny, nočné domové prehliadky a rozširuje aj možnosti odpočúvania orgánmi činnými v trestnom konaní. Navrátilci z oblasti, v ktorých bojujú príslušníci teroristických skupín, musia rátať s mesiacom domáceho väzenia.

  Návrh, ktorého cieľom je aj zabrániť nutnosti neustáleho predlžovania výnimočného stavu v krajine, získal v oboch komorách parlamentu značnú väčšinu hlasov. Niektoré opozičné subjekty sa však nechali počuť, že ide o podstatný krok späť v oblasti základných práv.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu