VIDEO Je po súde. Ako skončili výtvarníci, ktorí pomaľovali Biľakovu bustu?

  0
  Pomník Vasila Biľaka v Krajnej Bystrej po zásahu dvojice výtvarníkov (Autor: SITA)

  Vlani vo februári obliali výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz bustu Vasila Biľaka v obci Krajná Bystrá. Podľa obžaloby poškodili cudziu vec tým, že ju pomaľovali a na pomník napísali slovo „sviňa“.

  Výtvarníkom, ktorí sa bustu komunistického pohlavára rozhodli znehodnotiť z morálnych dôvodov, na krk dýchali rozzúrení komunisti či miestni obyvatelia, ktorí svojho rodáka dodnes uznávajú.

  „Neurobili sme nič iné, len sme chceli zabrániť páchaniu zločinu, za ktorý propagáciu ľudí, ktorých činy prispeli k tomu, že u nás boli v časoch zločineckého režimu ľudia vraždení, zatváraní a perzekvovaní, považujeme,“ vyhlásil v tom čase Peter Kalmus.

  Po súdnom pojednávaní výtvarníci znovu zašli aj k problematickému pomníku Zdroj: Facebook/Ľuboš Lorenz

  Peter Kalmus aj Ľuboš Lorenz sa zúčastnili na niekoľkých súdnych pojednávaniach, na ktorých ich obhajoval poslanec Daniel Lipšic. Za búrlivej účasti oboch táborov, Biľakových podporovateľov aj odporcov, sa uskutočnili tri súdne pojednávania.

  „Sudca rozhodol, že nedošlo k trestnému činu a vec posunul na priestupkové konanie. Prokurátor sa nechal počuť, že podá sťažnosť, komunistom to natrel Lipšic, Kalmus, ja a napokon aj sudca, keď niekoľkých z nich vykázal zo súdnej siene a rozhodol, nie síce tak, ako sme chceli, ale ako sme očakávali, no najmä tak, že pobúril komunistov,“ napísal na Facebook jeden z výtvarníkov Ľuboš Lorenz a dodal, že komunisti si ich pred budovou súdu počkali a pokrikovali na nich. Zábery zo súdu aj búrlivé hádky oboch táborov si môžete pozrieť vo videu.

  K súdnemu pojednávaniu sa vyjadril aj právnik a poslanec Daniel Lipšic. „Vyhrali sme!“ napísal na Facebook, zároveň však dodal, že prokurátor sa odvolal a prípad sa bude prejednávať aj na Krajskom súde v Prešove. „ Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz využili svoje právo na slobodu prejavu, pričom bustu nezničili a farba mohla byť z pamätníka pomerne ľahko odstránená,“ myslí si poslanec. Lipšic tiež uviedol, že v časoch narastajúceho extrémizmu je veľmi dôležité pripomínať si zločiny oboch totalitných režimov, ktoré Slovensko zažilo a to najmä kvôli pamiatke ich tisícov obetí.  

  Zdroj: facebook/Daniel Lipšic

  Tentokrát však komunisti výtvarníkom nezabránili ani v ďalšej úprave pamätníka, z ktorého Biľakovu bustu ukradli neznámi páchatelia týždeň po jeho zafarbení. „Prišli len dvaja policajti a aj to neskoro,“ napísal Lorenz a pripojil fotografiu pamätníka oblepeného lepiacou páskou. Po pojednávaní tiež umelci zapálili niekoľko sviečok na počesť obetí komunizmu. 

  Súd s výtvarníkmi vo Svidníku Zdroj: YouTube/ParallelTV

  - Reklama -