Nová éra v Disneyovkách. Ovládne strieborné plátno princezná-lesba? Medzi fanúšikmi vznikajú vášnivé hádky. Petíciu proti podpisujú už aj Slováci

  0
  Princezná Elza zo známej rozprávky Frozen (Autor: ReproFoto: youtube/Walt Disney Animation Studios)

  Filmové štúdiá Disney nedávno potvrdili, že populárna rozprávka Frozen sa dočká pokračovania v novembri 2018. Aj keď je dátum premiéry ešte ďaleko, film už teraz vzbudzuje vášnivé spoločenské diskusie. Hlavná postava rozprávky, princezná Elza, je totiž stále nezadaná a mnohí fanúšikovia by namiesto princa po jej boku radšej videli princeznú.

  To sa však nepáči konzervatívnym aktivistom, ktorí prípadný lesbický vzťah vnímajú ako ohrozenie morálnych hodnôt či výchovy maloletých. Spoločnosť Disney preto v súčasnosti čelí obrovskému verejnému tlaku. Scenáristom známej rozprávky sa do remesla pokúšajú miešať liberáli aj konzervatívci z celého sveta. 

  Dajte Elze priateľku

  Hystériu okolo sexuálnej orientácie kreslenej princeznej začala používateľka Twitteru Alexis Isabel. Feministka pred časom na sociálnej sieti uverejnila príspevok, v ktorom vyzýva spoločnosť Disney, aby sa princezná Elsa v pokračovaní rozprávky Frozen zamilovala do ženy.  

  Reakcie na seba nenechali dlho čakať a pod hashtagom #GiveElsaAGirlfriend (Dajte Elze priateľku) sa na internete objavilo tisíce príspevkov od fanúšikov, ktorí si želajú vidieť príbeh lesbickej lásky. Sociálne siete rovnako zaplavilo aj veľké množstvo kreslených obrázkov, na ktorých sa Elza objíma s druhou princeznou. Podľa aktivistov je už načase, aby sa svet Disney princezien rozrástol aj o lesbickú hrdinku, ktorá by deťom predstavila hodnoty sexuálnych menšín.

  Tvoriví fanúšikovia a ich kresby Elzy ako lesby Zdroj: Twitter/adri

  Petícia za princa

  Iniciatíva však poriadne nahnevala konzervatívcov, ktorí sa rozhodli vrátiť úder a rozbehli vlastnú protikampaň pod hashtagom #CharmingPrinceForElsa (Šarmantný princ pre Elzu). Konzervatívni fanúšikovia filmovej rozprávky vnímajú iniciatívu najmä ako hrozbu pre malé deti. Podľa ich slov by takýto príbeh mohol negatívne ovplyvniť detské vnímanie rodiny a liberálny tábor obviňujú zo šírenia propagandy.

  Konzervatívne naladení rodičia okrem internetovej kampane Šarmantný princ pre Elzu začali aj s medzinárodnou petíciou, ktorú už preložili aj do slovenčiny. Podpísať ju stihlo už viac ako 163-tisíc ľudí. „Podporte nás, prosím, v požiadavke, aby zástupcovia spoločnosti Disney neustúpili týmto tlakom, a aby kráľovná Elsa, s ktorou sa stotožňujú milióny detských diváčok na celom svete, reprezentovala prorodinné hodnoty,“ píše sa na úvod petície.

  Autorom petície leží v žalúdku aj fakt, že požiadavku na ženskú partnerku pre Elzu podporili aj rôzne občianske združenia či tisícky fanúšikov. Kampaň okrem iného nazývajú aj LGBTI propagandou. „Je preto dôležité, aby Disney využil svoju príležitosť na to, aby nevinným deťom ukázal krásu večných hodnôt, ako sú láska, priateľstvo, vernosť, veľkorysosť, a aby nepoužíval svoj vplyv vo filme na to, aby ich kŕmil polarizujúcou propagandou, ktorú podporuje len časť sveta,“ hlásajú autori petície.

  Zapojili sa aj Slováci

  Medzinárodnú petíciu už zaregistrovali aj slovenskí fanúšikovia filmu. Problematike sa venoval aj web Kormidlo.sk, ktorý prevádzkuje kresťanské združenie Christin. Autor článku si myslí, že na sexuálne menšiny narážala aj prvá časť rozprávky. “Už prvý diel Ľadovej kráľovnej, ktorý vyšiel v roku 2013, sa stretol s veľkým ohlasom v LGBTI komunite – niektorí považovali pieseň Let It Go za metaforu pre coming out,” píše sa v článku. Autor tiež vyhlasuje, že ak sa v pripravovanej druhej časti filmu Elza naozaj prejaví ako lesba, prispeje to k homosexualizácii detí. 

  Petíciu zdieľajú aj Slováci. Zdroj: Facebook

  Gej aj v Hviezdnych vojnách?

  O sexuálnej orientácii princeznej Elzy sa špekulovalo už dávnejšie. Postavu princeznej – outsiderky si za vzor zobrali už mnohé feministky či LGBTI aktivistky. Mnohí fanúšikovia filmu tiež tvrdia, že princezná svojím správaním pripomína nezávislú lesbu. Špekulácie okolo sexuálnej orientácie filmovej postavy z dielne Disney sa už viedli aj o postave pilota Poa z najnovších Hviezdnych vojen. Štúdio Disney rovnako v minulosti čelilo kritike od organizácie GLAAD – Aliancii proti očierňovaniu gejov a lesieb, lebo v roku 2015 sa vo filmoch spoločnosti nevyskytovala ani jedna homosexuálna postava.