Dočká sa Náhorný Karabach mieru? Do riešenia konfliktu sa vložili Rusi, Američania aj Francúzi

  0
  Arméni pália na azerbajdžanské pozície (Autor: SITA)

  Obaja lídri sa na rokovaní vo Viedni tiež dohodli, že stanovia termín a miesto svojho ďalšieho stretnutia, ktoré sa uskutoční v júni, a že Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) urýchlene dokončí plán na monitorovanie dodržiavania prímeria v Náhornom Karabachu, vyplýva z vyhlásenia. 

  Viedenské rozhovory arménskeho prezidenta Serža Sarkisjana a jeho azerbajdžanského náprotivku Ilhama Alijeva boli prvými od dramatického vzplanutia násilia, ku ktorému došlo v apríli medzi Arménskom podporovanými separatistami a azerbajdžanskými vládnymi silami v Náhornom Karabachu. 

  Na schôdzke boli prítomní americký minister zahraničných vecí John Kerry, šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov a francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Harlem Désir. Kerry, ktorý je vo Viedni kvôli prebiehajúcim rokovaniam o Sýrii a Líbyi, osobitne hovoril s oboma lídrami inkriminovaných štátov. 

  Konflikt vyvolal znepokojenie medzinárodného spoločenstva sčasti aj preto, že by mohol viesť k destabilizácii oblasti, ktorá slúži ako koridor pre ropovody a plynovody smerujúce na svetové trhy. 

  Náhorný Karabach je arménskou enklávou v Azerbajdžane, na ktorej území bola v roku 1991 vyhlásená medzinárodne neuznaná Náhorná karabašská republika. Tamojší konflikt, ktorý si dodnes vyžiadal tisícky mŕtvych na oboch stranách a státisíce vnútorne vysídlených, sa skončil prímerím v roku 1994. 

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu