Tvrdé vyjadrenia z úst amerického experta: Európa sa už rozpadla. Ani NATO už neexistuje

    0
    George Friedman (Autor: ReproFoto: euractiv.com)

    Americký stratég Friedmam, ktorý poskytol rozhovor pre portál natoaktual.cz, sa venuje problematike európskeho kontinentu roky a svoje postrehy spísal aj v publikácii Ohrozená Európa: Rodiaca sa kríza. Podľa jeho názoru Európa nezačala mať problémy vo chvíli, keď do krajiny začali prúdiť imigranti, ale už pri jej samotnom budovaní. „Európska únia môže existovať len vtedy, ak má spoločnú politiku,“ tvrdí Friedman a zároveň sa pýta: „Ako môžete mať rovnakú ekonomickú politiku pre Nemecko aj pre Taliansko?“ Na tomto príklade sa snaží vykresliť fakt, že v južných krajinách Európy je nezamestnanosť nad 20 percent, zatiaľ čo v Nemecku sa úroveň nezamestnanosti drží pod hranicou päť percent. Rovnako sa podľa jeho slov nevieme ani dohodnúť, čo s utečencami, a preto tvrdí: „Nie je to teda tak, že by sa Európa ešte len rozpadala, ona sa už rozpadla.“

    Za jeden z hlavných problémov považuje snahu Európy byť akýmsi samostatným štátom, kde Brusel reguluje všetky jeho aktivity. „Projekt EÚ bol príliš komplikovaný a v tejto chvíli nikto nemá situáciu pod kontrolou,“ tvrdí Američan a tento fakt vykresľuje na príklade utečeneckej krízy. „Došlo k nejakým rozhodnutiam, niektoré krajiny sa nimi riadili, iné nie, bez akýchkoľvek následkov. Rozhodovanie je totiž opäť v rukách jednotlivých štátov, presne, ako to bolo pred rokom 1991,“ hovorí a dodáva: „V skutočnosti to ale nikdy nebolo inak.“

    Podobný názor ako na Európu má Friedman aj na NATO. V rozhovore, ktorý zverejnil aj portál HNonline.sk, tvrdí, že ani nič také ako NATO už neexistuje. Svoje tvrdenie vysvetľuje tak, že aj Severoatlantická aliancia je rozdelená na dve časti, a to na „Američanov, ktorí majú vojenskú moc a Európanov, ktorí majú názory“. Ako sa vyjadril, „budeme spolupracovať s Poliakmi, Rumunmi, skrátka s kýmkoľvek. Nemci ani Taliani sa však nezapoja, nič ako NATO už teda neexistuje“. Friedman priblížil uhol pohľadu Američanov, podľa ktorých nastal „najvyšší čas na vyhlásenie ´stavu núdze´ a čas začať s krokmi k náprave situácie“. A pridal aj tvrdenie, z ktorého mrazí: „Vidíme tu rovnakú Európu ako v roku 1938, rovnakú Európu ako v roku 1913, a nie je to novinka, taká Európa je.“

    - Reklama -