Podľa kráľovnej sa členovia čínskej delegácie počas vlaňajšej návštevy čínskeho prezidenta v Spojenom kráľovstve zachovali “veľmi hrubo” k britskej veľvyslankyni pôsobiacej v Pekingu a jej policajnému sprievodu. Túto kráľovninu poznámku zachytil oficiálny kameraman Buckinghamského paláca. Videozáznam medzičasom zverejnilo viacero médií.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lu Kchang sa dnes k tejto záležitosti odmietol priamo vyjadriť. Zopakoval len, že čínska aj britská strana verejne i v rámci dvojstranných konzultácií hodnotia vlaňajšiu Siovu návštevu v Londýne ako veľmi úspešnú. Obe strany podľa neho oceňujú aj úsilie vynaložené pracovnými tímami pri príprave návštevy.
Hovorca dodal, že Siova návšteva v Británii “položila základy zlatého veku v dejinách britsko-čínskych vzťahov”. Napriek Luovmu komentáru Čína považuje najnovší vývoj vo vzťahoch s Britániou za citlivú záležitosť. Na cenzurovanom internete správu o kráľovninom výroku možno nájsť len ťažko, konštatuje AP.
Vládni úradníci podľa AP zrejme dostali aj nariadenie prerušiť signál britskej spravodajskej spoločnosti BBC vždy vtedy, keď sa v jej vysielaní o tejto kauze hovorí.
Británia a Čína počas Siovej návštevy podpísali obchodné zmluvy za viac ako 30 miliárd libier. Britský premiér David Cameron sa vyjadril, že Čína si vybrala Britániu za svojho partnera na Západe.



