Začali sa štvordňové oslavy 90. narodenín kráľovnej Alžbety II.

  0
  Kráľovná Alžbeta II. (Autor: Youtube: Reprofoto/Theytrebel)

  Prvý deň osláv sa celkovo vydaril po tom, ako bolo podujatie ohrozené v dôsledku dlhotrvajúcich dažďov. V stredu ešte museli zrušiť generálnu skúšku, vo štvrtok sa však napokon objavilo slnko. A pod jasnou oblohou tak večer 1500 vojakov, tanečníkov a hudobníkov z rôznych kútov sveta – spolu s 900 koňmi, desiatimi za každý rok života panovníčky – mohlo divákom umelecky predstaviť dôležité udalosti zo života kráľovnej, píše agentúra DPA.

  Samotná Alžbeta II. mala ešte pred predstavením ďalší dôvod na radosť. Na jazdeckom turnaji Royal Horse Show získal kôň z jej stajne cenu – a samotná kráľovná ako majiteľka 50-librovú poukážku na nákup v jednej z obchodných sietí, čo ju podľa zverejnených záberov tiež zjavne potešilo, uviedla stanica BBC.

  Kráľovnú očakávajú na slávnostiach vo Windsore spolu s manželom princom Philipom až v posledný deň, v nedeľu. Podujatie vtedy vyvrcholí okrem iného vystúpeniami svetových hviezd, ako sú austrálska speváčka Kylie Minogueová, tenorista Andrea Bocelli či herečka Helen Mirrenová, ktorá získala Oscara za stvárnenie Alžbety II. vo filme Kráľovná. Nedeľňajšie predstavenie bude vysielané aj v britskej televízii.

  Tohtotýždňové slávnosti vo Windsore sa konajú časovo v strede obdobia od skutočných narodenín Alžbety II., ktoré boli 21. apríla, po jej oficiálne verejné narodeninové oslavy, tradične organizované začiatkom júna, keď už v Londýne panuje lepšie počasie.

  - Reklama -