Očakávajú jadrový teroristický útok. Belgicko začína preventívne distribuovať jódové tabletky pre všetkých obyvateľov

  0
  Replika atómovej bomby AN-602 sovietskej výroby prezývaná Tsar Bomb (Bomba Cár) (Autor: SITA)

  Podľa denníka federálna vláda rozšírila zónu okolo jadrových zariadení, v ktorej sa obyvateľstvu preventívne distribuovali jódové tabletky, a to z doterajších 20 na 100 kilometrov. Vzhľadom na rozmiestnenie jadrových elektrární vo Valónsku a Flámsku sa tak v potenciálne nebezpečných zónach ocitli prakticky všetci obyvatelia Belgického kráľovstva.

  Podľa poslanca Jeana-Marca Nolleta, ktorý vo federálnom parlamente zastupuje stranu Ecolo, je rozšírenie zón dobrou správou. Súčasne však vyhlásil, že toto opatrenie nestačí.

  Nollet na stredajšom zasadnutí parlamentu znovu apeloval na rešpektovanie pôvodných plánov týkajúcich sa prevádzky jadrových elektrární v Belgicku. Žiada nepredĺžiť prevádzku reaktorov Doel-1 a Doel-2 a zastaviť uvedenie reaktorov Doel-3 a Tihange-2 do prevádzky, ako to chcú Nemecko, Luxembursko a časť belgickej verejnosti.

  Dohoda o distribúcii jódových tabletiek je len prvou etapou návratu k zdravému rozumu,“ dodal poslanec.

  Technické problémy zastaraných jadrových elektrární v Belgicku vytvárajú napätie vo vzťahoch so susedným Nemeckom, ktoré presadzuje čisté a udržateľné zdroje energie a schválilo zákon o uzavretí všetkých komerčných jadrových reaktorov do roku 2022.

  Nemecká ministerka životného prostredia Barbara Hendricksová pred vyše týždňom požiadala belgickú vládu, aby dočasne prerušila prevádzku v dvoch jadrových reaktoroch, kým nebudú zodpovedané otázky Berlína ohľadom ich bezpečnosti.

  Znepokojenie Nemecka vyvolávajú reaktory Doel-3 a Tihange-2, ktoré boli dočasne vyradené z prevádzky v roku 2012 po tom, ako na nich boli objavené mikrotrhliny.

  Vlani v novembri belgická Federálna agentúra pre kontrolu jadrových zariadení (AFCN) oznámila ich opätovné spustenie, ktoré zdôvodnila pozitívnymi výsledkami analýz a posudkami medzinárodných expertov.

  Nemecké ministerstvo sa však domnieva, že je nutné vykonať dodatočné testy. Tvrdí tiež, že nemecká nezávislá komisia pre jadrovú bezpečnosť (RSK) nedokázala potvrdiť, či by belgické reaktory boli v prípade poruchy dostatočne bezpečné.

  - Reklama -