Obama v Británii loboval za Úniu. Spojené štáty potrebujú, aby váš obrovský vplyv trval aj naďalej, a to aj v rámci Európy, odkázal Britom

  0

  “Spojené štáty vedia, ako váš mocný hlas v rámci Európy zabezpečuje, že Európa má vo svete silnú pozíciu a udržiava EÚ otvorenú, prístupnú a tesne previazanú so svojím spojencom na druhom brehu Atlantického oceánu. Preto Spojené štáty potrebujú, aby váš obrovský vplyv trval aj naďalej, a to aj v rámci Európy,” napísal pre dnešné vydanie denníka Daily Telegraph americký prezident, ktorý je na dvojdňovej návšteve Británie. 

  Vo svojom článku pre Daily Telegraph americký prezident vyzdvihol úlohu, ktorú EÚ zohrala v úsilí o dosiahnutie dohody o jadrovom programe Iránu a Parížskej dohody o klimatických zmenách, ktorej podpísanie prisľúbili predstavitelia 170 štátov sveta. 

  V článku sa Obama dotkol aj ekonomického aspektu prípadného odchodu Británie z EÚ. “Pokiaľ ide o vytváranie pracovných miest, obchod či ekonomický rast v súlade s našimi hodnotami, prináša členstvo v EÚ Británii výhody,” napísal pre Daily Telegraph americký prezident, pričom zdôraznil, že konečné rozhodnutie o tom, či zostať v EÚ, alebo z nej vystúpiť, budú musieť v referende 23. júna britskí voliči. 

  Barack Obama sa ešte dnes stretne s britským premiérom Davidom Cameronom a na Windsorskom zámku sa zúčastní súkromného obeda s kráľovnou Alžbetou II., ktorá vo štvrtok oslávila 90. narodeniny. 

  Vo večerných hodinách navštívi Obama s manželkou Michelle londýnsky Kensingtonský palác, kde sa americký prezidentský pár zúčastní večere, ktorú na jeho počesť usporiadal princ William s manželkou Kate a princ Harry. 

  - Reklama -