nedeľa, 25 júla, 2021
21.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Ako zničiť mafiu a teroristov jednou ranou. Tu je návod odborníka, ktorý...

Ako zničiť mafiu a teroristov jednou ranou. Tu je návod odborníka, ktorý sa mnohým páčiť nebude

 
Rím chce ukončiť éru aktívnej spolupráce medzi mocnou talianskou mafiou a islamskými militantmi z IS, ktorí do Európy dovážajú tony marihuany a hašišu práve s pomocou tamojšieho podsvetia. Šéf talianskej národnej jednotky na boj proti organizovanému zločinu a terorizmu Franco Roberti má však riešenie, ktoré by mohlo jednou ranou zlikvidovať príjmy teroristov aj mafie. 
 
Roberti v rozhovore pre denník New York Times uviedol, že sú to práve „severoafrické cesty“, ktoré  militanti spolu s mafiou používajú na pašovanie hašišu cez Taliansko do Európy. Tovar putuje až z Maroka cez Alžírsko, Tunisko a Líbyu, odkiaľ pašeráci napojení na Islamský štát vypravujú lode naložené nielen utečencami, ale aj hašišom a marihuanou. 
 
Podľa informácií talianskej jednotky na boj proti terorizmu je finálna časť trasy, ktorou putuje hašiš z Maroka, kontrolovaná práve členmi IS. „S istotou môžeme povedať, že Islamský štát kontroluje líbyjskú časť trasy predovšetkým v okolí prístavného mesta Sirte,“ uviedol Roberti.

Veľký biznis 

Hlavnou motiváciou na pašovanie hašiša do Európy sú pre militantov, samozrejme, finančné zdroje, ktoré z obchodu s nelegálnymi drogami plynú. Podľa vyšetrovania talianskych úradov, ktorého detaily ešte nezverejnili, má polícia dôkazy o tom, že talianska mafia pašuje hašiš zo Severnej Afriky práve v spolupráci s teroristami. 
 
Prokurátor a šéf talianskej národnej jednotky na boj proti organizovanému zločinu a terorizmu Franco Roberti však ponúka pomerne jednoduché riešenie dvoch problémov súčasne. „Dekriminalizácia alebo dokonca legalizácia marihuany by bola každopádne zbraňou proti pašerákom, medzi ktorými môžu byť teroristi zarábajúci takto peniaze,“ dodal.
 
Finančné prostriedky, ktoré mafia a pašeráci zo severnej Afriky zarábajú na nelegálnom dovoze marihuany a hašiša do Európy, sú ohromujúce. Podľa Úradu OSN pre narkotiká (UNODC) zarobí len talianska mafia na obchode s drogami viac ako 32 miliárd eur ročne.
 
Alarmujúci je aj fakt, že práve nelegálny predaj marihuany a hašiša predstavuje pre militantov z Islamského štátu nemalé príjmy. Podľa analýzy od spoločnosti IHS publikovanej začiatkom tohto týždňa, zarobia teroristi na pašovaní drog do Európy takmer sedem percent celkového rozpočtu IS. 

Podoba čisto náhodná 

Šesťdesiatosemročný prokurátor a šéf talianskej národnej jednotky na boj proti organizovanému zločinu a terorizmu Franco Roberti vo svojej knihe s názvom Il contrario della paura (Opak strachu) prirovnáva taliansku mafiu k islamským militantným skupinám. V mnohých ohľadoch sú si tieto organizácie vraj  podobné. 
 
„Medzinárodný terorizmus financuje sám seba z kriminálnych aktivít, ktoré sú typické pre mafiu, ako napríklad pašovanie drog, tovaru, ropy, archeologických predmetov či zarába na únosoch ľudí a vydieraní,“ uviedol.
 
S podobným financovaním podľa Robertiho prichádza aj podobná taktika na porazenie kriminálnych organizácií, akými sú talianska mafia a Islamský štát. „Minuli sme veľa prostriedkov zbytočne a nepodarilo sa nám znížiť pašovanie kanabinoidov, ale stal sa pravý opak,“ tvrdí Roberti. 

Európska legalizácia 

Podľa šéfa talianskej národnej jednotky na boj proti organizovanému zločinu ukazuje chybu v systéme aj najnovšia vládna štatistika, podľa ktorej užilo v roku 2014 marihuanu alebo hašiš približne 3,5 milióna Talianov vo veku od 15 do 64 rokov. „Stojí za to míňať energiu vyšetrovateľov na boj proti predaju ľahkých drog na uliciach?“ kladie otázku Roberti. 
 
Problém, ktorý predstavuje marihuana zaradená na zoznam nelegálnych drog, by sa mal podľa Robertiho riešiť nielen v Taliansku. „O dekriminalizácii marihuany by sa nemalo debatovať len na domácej, ale aj na Európskej pôde,“ dodal. Roberti pre denník New York Times dodal, že marihuana je oveľa menej škodlivá ako iné druhy syntetických drog, ktoré by, samozrejme, mali zostať zakázané. V Taliansku a mnohých ďalších krajinách EÚ, vrátane Slovenska, však hrozí za držanie, predaj aj užívanie marihuany väzenie.
 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,302 +43 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,359 Infikovaných 409 Last updated: 25. júla 2021 - 03:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -