“Terorista, ktorý dúfa, že zoženie protilietadlovú zbraň, sa nemusí pozerať ďalej ako na Facebook, ktorý ožil množstvom online trhov so zbraňami, ktoré ponúkajú od pištolí a granátov po ťažké guľomety a navádzané rakety.” Aj taká je funkcia najrozšírenejšej sociálnej siete. A mnoho z týchto zbraní podľa všetkého pochádza z USA, ktoré ich poskytli rôznym bezpečnostným zložkám a spriateleným skupinám z Blízkeho východu. Najčastejšie také online trhoviská vznikajú v oblastiach, kde sa darí Islamskému štátu.
Tieto zistenia vyplývajú zo štúdie, ktorú podnikla súkromná konzultantská firma Armament Research Services (ARES), o pašovaní zbraní v Líbyi, Sýrii, Iraku a Jemene s pomocou sociálnych sietí.
Na Facebooku je veľa uzavretých skupín, ktorých návštevníci si medzi sebou vymieňajú fotografie zbraní určených na následný predaj. V správe je tak zaznamenaných asi 97 pokusov o presun ťažkých zbraní vrátane rakiet, mínometov či protitankových pušiek, všetko cez líbyjský Facebook. Mnoho z týchto zbraní sa pôvodne stratilo z líbyjských skladov v roku 2011. Medzi nimi aj protilietadlový systém SA-7, ktorý predstavuje veľkú hrozbu pre vrtuľníky a komerčné lietadlá.
Najväčšiu časť tovaru však predstavujú pištole, pušky a zbrane pre pechotu, hlavne potom samopaly Kalašnikov a v Líbyi obľúbené pušky FN FAL. Všetko v priamom rozpore s pravidlami Facebooku, ktoré zakazujú sprostredkovávať akékoľvek obchody so zbraňami.
Líbya však nie je zďaleka jedinou krajinou, kde takéto trhy fungujú. Veľké súkromné skupiny na predaj zbraní totiž existujú aj v Iraku, Sýrii a Jemene, čo sú krajiny postihnuté zdĺhavými vojnovými konfliktmi. Len v pondelok nahlásili New York Times sedem takých, z čoho šesť ich Facebook okamžite zrušil.
Skutočnosťou však je, že Facebook svoje pravidlá mení a upravuje za pochodu, aby reflektoval to, ako sa mení jeho využitie. Nemožno však naozaj povedať, ako rozsiahla sieť obchodníkov so zbraňami na ňom funguje. Facebook ale v posledných rokoch stále viac smeruje k tomu, aby bolo možné cez neho obchodovať, čo okrem iného dokazuje aj možnosť platiť cez spriatelenú aplikáciu Messenger. Obchod so zbraňami je ale celkom zakázaný. Podľa správy ARES je však zdokumentovaných zhruba 6000 transakcií, pričom určite nejde o konečné číslo.
• Celý text tu.
Problém už je v samotnej veľkosti Facebooku, pretože ten sa spolieha predovšetkým na to, že sami jeho užívatelia budú nahlasovať podozrivé zaobchádzanie odporujúce jeho pravidlám. Vzhľadom na to, že je však prístupný všetkým, teda aj bojovníkom Islamského štátu či al-Káidy, tak nie je možné sa spoliehať na česť každého užívateľa.
Medzi kupujúcimi je veľmi pestrá škála ľudí – od tých, ktorí zbraň chcú pre vlastnú ochranu, až po ozbrojené skupiny, ktoré nakupujú vo veľkom množstve. Najviac sa predávajú pištole, zatiaľ však dopyt stále prevyšuje ponuku, keďže ich cena sa pohybuje pokojne aj okolo 7000 dolárov.
V Iraku sa predovšetkým predávajú zbrane, ktoré tam zaviezli USA v priebehu okupácie krajiny. Glock, M4, M16, guľomety M249 či samopaly MP5 a mnohé ďalšie, väčšina z nich ešte stále na sebe má nálepky a značky americkej armády.
V Sýrii sú to potom zbrane, ktoré USA dodávali skupinám rebelov. Medzi nimi aj protitankový systém TOW, ktorý bol ponúkaný cez Facebook a predaný za pomoci ďalšej aplikácie, WhatsApp.
Zbrane nie sú jediným artiklom, s ktorým sa v týchto skupinách obchoduje. Môžete nakúpiť muníciu, nepriestrelné vesty, ďalekohľady na pušky, vysielačky, dokonca aj policajné uniformy či kamery pre nočné videnie. Keďže nejde o zbrane, neodporuje to pravidlám Facebooku, preto nemožno zatiaľ takéto skupiny odstrániť. Mnohé takéto skupiny však ponúkajú aj možnosť opustiť krajinu a sprostredkovávajú služby prevádzačov do Európy.
autor: spa