„Naša otázka teda znie, akým spôsobom budú títo sýrski utečenci prerozdeľovaní, a či Robert Fico nesúhlasil s tým, čo pred voľbami vo veľkej miere odmietal, a teda kvótny systém,“ povedal Klus.
Strana SaS preto vyzýva ministerstvo zahraničných vecí, aby odtajnilo informácie o tom, „akým spôsobom Robert Fico chránil záujmy Slovenska na európskom samite v Bruseli, kde bola témou dohoda medzi Úniou a Tureckom a lídri ju odobrili“. Podľa Martina Klusa je neakceptovateľné, ak pod „plášťom dohody“ medzi EÚ a Tureckom koná Turecko tak, že posiela utečencov späť do vojnovej Sýrie. Treba preto podľa neho zatlačiť na Turecko, lebo z humánneho dôvodu to nemožno dopustiť.
Martin Klus v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade Európskej únie poukázal i na to, že náš rezort diplomacie má možnosť aktívne vstúpiť do rokovaní so Sýriou, Irakom či Afganistanom. „Mali by sme sa ako budúci predseda Rady Únie pokúsiť o riešenie problémov tam, kde vznikajú,“ poznamenal. Ministerstvo zahraničných vecí by malo takisto počas predsedníctva predniesť tému nulovej tolerancie netolerancie, ktorá by sa mala stať podľa neho európskym riešením.
Poslanec za SaS spomenul i spoločnú európsku tajnú službu, o ktorej sa začalo opäť diskutovať po nedávnych teroristických útokoch v belgickom Bruseli. Tú je možné podľa neho vybudovať len v prípade superštátu či federácie, čím Európska únia dnes nie je. Treba podľa neho koordinovať aktivity súčasných tajných služieb, ktoré sú však stále vo veľkej miere autonómne a suverénne, a niektoré informácie medzi sebou nezdieľajú.