Španieli majú problém s dohodou EÚ-Turecko. Čo považujú za obzvlášť problematické?

  0
  Španielsky premiér Mariano Rajoy (Autor: SITA)

  Monarchia na Pyrenejskom polostrove patrila doteraz k stúpencom utečeneckej politiky nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej. V Madride však na odpor naráža teraz predovšetkým plánovaný odsun utečencov z Grécka do Turecka. 

  Španielske politické strany, odbory a rôzne spoločenské organizácie vyzvali na dnešný večer na protestné zhromaždenia proti plánovanému paktu Bruselu a Ankary. Laureát Nobelovej ceny za literatúru Mario Vargas Llosa z Peru, žijúci v Španielsku, označil túto plánovanú dohodu za “hanbu”, proti ktorej by sa malo s maximálnou energiou bojovať. 

  Šéf španielskej diplomacie José Manuel García-Margallo už pred dvoma dňami na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli vyjadril obavy, že pripravovaná dohoda je v rozpore s medzinárodným a európskym právom. 

  “Tento návrh sa nám zdal od začiatku, z pohľadu vlády, neprijateľný,” zdôraznil španielsky minister zahraničných vecí. Spresnil, že Madrid podporí iba takú dohodu, ktorá je “koherentná, kompatibilná” a ktorá rešpektuje medzinárodné právo a práva ľudí, prinútených na útek z vlasti. 

  García-Margall sa netajil, že za “obzvlášť problematické” považujú v Španielsku najmä “hromadné vyhosťovanie” migrantov z krajín EÚ. Každý, kto dorazí na európsku pôdu, by podľa jeho slov mal dostať možnosť požiadať o azyl, pričom žiadosti o právnu ochranu by mali byť posudzované individuálne a s právom na odvolanie. 

  - Reklama -