Poľsko sa búri. Ľudia vo Varšave znova vyšli do ulíc a protestujú proti vláde

    0
    Demonštrácia vo Varšave (Autor: SITA)
    Protesty sú podľa spravodajskej agentúry AP prejavom rastúcej nespokojnosti s vládou, ktorá sa šíri v poľskej spoločnosti od vlaňajška. Ulicami Varšavy tentokrát pochodovalo údajne až 50-tisíc ľudí, aspoň tak to tvrdí radnica, ale polícia uvádza úplne iné čísla a tvrdí, že v poľskej metropole pochodovalo proti vláde približne 15-tisíc ľudí. 
     
    Protesty neobišli ani mestá Poznaň či Wroclaw, kde ľudia tiež volali po návrate k ústavnému právu. Podľa kritikov vlády pod vedením strany Právo a spravodlivosť si kabinet prispôsobuje tak, že okresáva schopnosti ústavného súdu konať ako kontrolný nástroj vlády. Podľa najostrejších vyjadrení kritikov vlády sú vlaňajšie reformy „útokom na poľskú demokraciu“. 
     
    Poľská vláda sa však bráni a tvrdí, že zmeny na ústavnom súde sú nevyhnutné. Strana Právo a spravodlivosť tvrdí, že reformy sú nutné na odstránenie vplyvu predchádzajúcej vládnej strany, Občianskej platformy (PO). Tú totiž obvinila zo skorumpovanosti a arogancie a z nečestného obsadenia štátnych orgánov, aby mohla aj po strate moci naďalej uplatňovať svoj vplyv.
     
    Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU.
     
    - Reklama -