Delikátne debaty, zahmlievanie pred kamerami, klamanie partnerom, také sú rokovania o novej vláde. Politikov zrádzajú mimika i telá. Čím väčší je stres a únava, tým…

  0
  Igor Matovič, Béla Bugár, Andrej Danko, Radoslav Procházka a Robert Fico (Autor: SITA)

  Veľa sa dá vyčítať bez slov. „Na všetkých zúčastnených sa podpisuje veľká únava a ich prejav je menej premyslený a uhladený. Niektorí z nich sú skvelí komunikátori, nováčikovia v politike sú nebrúsené diamanty,” vysvetľuje Eva Martinovičová, odborníčka na komunikáciu spoločnosti EdWell.

  Prejavuje sa to na verbálnom prejave politikov, ale predovšetkým na neverbálnej komunikácii. „Komunikácia aj neverbálna je zručnosť, dá sa naučiť. Ale nedá sa celkom ovládnuť. Akonáhle sa prestaneme kontrolovať a do hry vstupujú emócie, neverbálny prejav sa mení a prezradí o človeku, čo by niekedy radšej zamlčal,“ dodala.

  To, čo si politici naozaj myslia, prezradí ich mimika – stuhnuté svaly na tvári, zášklby úst, zvraštený pohľad. Gestá lídrov sú dynamické, prudšie a široké. „Vidíme pichanie a hrozenie ukazovákom, to sú znaky napätia a pôsobia až agresívne. Kinestetika (pohyby tela) je tiež výrazná, neobsedia pokojne na stoličke, vrtia sa a kývajú zo strany na stranu.

  Aj hlas mení intenzitu, je inak postavený a znie inak ako vo chvíľach pokoja. Veľa prezradí reč očí, držanie očného kontaktu, vyhýbanie sa pohľadom, sklopený zrak.

  Podľa Martinovičovej by sa dalo dozvedieť viac, ak by novinári tlačili politikov viac k stene. „Dobre položená otázka, ktorá ide na podstatu a emocionálne zasiahne politika, prezradí o jeho postojoch a zahmlievaní viac ako otázky, ktoré nie sú položené jednoznačne a sú pridlhé,” doplnila.

  Toto sa politici pred vami snažia utajiť, prezrádza odborníčka

  Robert Fico, Smer-SD

  “Vidieť na jeho tvári veľkú únavu. Dá sa v nej prečítať až smútok. Nevideli sme jeho zvyčajnú istotu až aroganciu, s ktorou vystupoval na predvolebných diskusných fórach. Pri otázke na zostavenie vlády v nedeľu neovládol tvár, reagoval ironickým úsmevom. V jeho prejave nie je zvyčajná istota, hlavu má sklonenú, opiera sa o svoje poznámky. Nechce priznať sklamanie z výsledku volieb, obhajuje sa. Vidno, že v poslednom čase hovorí iba to, čo povedať chce, očný kontakt s novinármi chýba, akoby niečo skrýval,” hodnotí Martinovičová.

  Robert Fico

  Fico sa na tlačovke často pozerá do poznámok. Zdroj: Reprofoto/TA3

  Richard Sulík, SaS

  “Unavene sa opiera o pult, kýve sa zo strany na stranu. Má ale pokojný a vyrovnaný hlas a prirodzenú gestikuláciu. Nemá svoju zvyčajnú dynamiku prejavu, jeho mimika je sporá. Napriek tomu pôsobí profesionálne,” nešetrí pozitívami odborníčka. Podľa nej navyše urobil veľký pozitívny posun v komunikácii v porovnaní s jeho vystúpeniami pred štyrmi rokmi.

  Unavený Sulík sa opiera o rečníčky pult. Zdroj: Reprofoto/TA3

  Anton Danko, SNS

  “Nepôsobí upraveným dojmom, zabudol alebo nestihol sa v posledných dňoch oholiť. Alebo je to jeho nový imidž. Už počas predvolebných diskusií sme videli jeho typický postoj – ruky spojené prstami do striešky pred hrudníkom – je to typický obranný postoj. Napriek únave je jeho hlas dynamický a drží očný kontakt s publikom. Pri odpovediach na otázky novinárov má výraznejšiu mimiku a presvedčivosť v hlase. Chvíľami upadá do únavy, vtedy sa jeho mimika stáva spornou,” odhaľuje Dankove slabiny Martinovičová. Najviac ho podľa nej prezrádza verbálny prejav, ťažšie hľadá slová a jeho reč sa stáva potom málo zrozumiteľnou, občas si dokonca pletie slová.

  Anton Danko často zopína ruky do obranného postoja. Foto: lb

  Béla Bugár, Most-Híd

  “Na Bugárovi vidieť nielen únavu, ale aj akoby rezignáciu a sklamanie z výsledkov volieb. V nedeľu ráno sa v štúdiu cítil zle, bolo vidieť veľkú dynamiku pohybu, vrtel sa na stoličke, robil prudké pohyby hlavou aj telom. Potvrdzovalo to aj jeho zvraštené čelo,” konfrontuje politka odborníčka. Podľa jej slov nemá rád tlak, vtedy sa jeho prejav stáva nekontrolovaný. “V ďalšie dni akoby sa uvoľnil a má svoje gestá a pohyb viac pod kontrolou,” vraví.

  Zvraštené čelo Bélu Bugára ukazuje nervozitu a napätie. Zdroj: Reprofoto/TA3

  Radoslav Procházka, Sieť

  “Je na ňom vidieť predovšetkým veľké sklamanie. Snaží sa skryť nervozitu, prestupuje z nohy na nohu, ruky má v obrannom geste pred hrudníkom, má zaťaté sánky. Niekedy prejavje až prehnanú srdečnosť, ktorú neprejavoval v predvolebných diskusiách. Je nervózny, občas si oblizne pery. Ak odmieta prevziať zodpovednosť za svoj názor, vtedy sa mierne zhrbí,” prezrádza slabiny lídra Siete odborníčka. 

   

  Prehnané úsmevy Radoslava Procházku si občania užili až po voľbách. Zdroj: Reprofoto/TA3

  Igor Matovič, OĽaNO-NOVA

  “Od jesene vidieť veľký posun v jeho komunikácii, jeho verbálny prejav sa stal za posledné mesiace kultivovanejším, neverbálna komunikácia je civilnejšia. Napriek tomu nezaprie trnavský akcent. Aj to je známka jeho únavy a pozitívnych emócií. V predvolebných diskusiách sa viac kontroloval. Jeho stanovisko je podčiarknuté aj neverbálnymi znakmi,” vraví k Matovičovi Martinovičová.

   

  Prejavy Igora Matoviča sa zmenili, prezradí sa skôr verbálnym prejavom. Zdroj: Reprofoto/TA3

  Boris Kollár, Sme rodina

  “Nie je zručný komunikátor, nemá komunikačné zručnosti a skúsenosti. Jeho prejav je prirodzený na neformálnom fóre, v televíznej besede vyznieva neprimerane a málo kultivovane. Pôsobí veľmi dynamicky, robí veľké gestá, ukazuje prstom a pichá ním do vzduchu. Skáče moderátorom do reči. Vyvoláva dojem agresivity. Cíti sa ako víťaz a podľa toho sa aj správa,” nešetrí známeho podnikateľa odborníčka. 

  Boris Kollár dáva svojimi gestami najavo, že sa cíti ako víťaz. Zdroj: SITA

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu