Tomu by ste pred rokom neuverili. Tsipras s Merkelovou si vraj padli do náručia

  0
  Grécky premiér Alexis Tsipras v rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom (Autor: SITA)

  Grécky premiér Tsipras v uplynulom mesiaci pri svojej návšteve Iránu tlačil na politických vodcov krajiny, aby nepúšťali do Európy viac ako milión afganských utečencov, ktorí sa v krajine aktuálne zdržujú. On aj nemecká kancelárka Merkelová sa zhodujú na tom, že zastavenie Afgancov, ktorí tvoria druhú najpočetnejšiu skupinu medzi migrantmi v Európe, je kľúčovým krokom pri riešení migračnej krízy. „Koordinovaný prístup Grécka a Nemecka v Iráne ukazuje, ako dokázala migračná kríza obrúsiť ostré hrany ich vzájomných vzťahov,“ uvádza Bloomberg.

  „Teraz nastala zvláštna situácia, keď sa spoliehame jeden na druhého. Až donedávna sme si pritom o kancelárke Merkelovej mysleli to najhoršie. Teraz sú Nemci naši spojenci,“ hovorí profesor práva a ekonómie na univerzite v Aténach Aristides Hatzis. Ako poukazuje Bloomberg, Grécko je hlavnou vstupnou bránou do Európskej únie a Nemecko zase hlavnou cieľovou stanicou utečencov. Pozícia Merkelovej a Tsiprasa teda do veľkej miery záleží na tom, či sa podarí migračnú krízu vyriešiť.

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU

  Na pondelkovom summite sa mal riešiť príspevok EÚ Grécku vo výške 700 miliónov eur na zvládnutie migračnej krízy a tiež sa očakávalo prijatie konkrétnejších krokov, prostredníctvom ktorých by malo Turecko zastaviť príliv sýrskych migrantov. „V Nemecku sa za pár dní konajú voľby v troch spolkových krajinách a kancelárka Merkelová potrebuje ukázať voličom konkrétny pokrok v rokovaniach. O to isté sa usiluje aj grécky premiér, ktorému pôsobí nekonečný prúd migrantov problém pri stmeľovaní krehkej vládnucej koalície,“ uvádza Bloomberg.

  „Vlani v lete bolo hlavným cieľom udržať pohromade eurozónu a teraz ide o to zabrániť rozpadu Schengenu. Nemecká kancelárka aj grécky premiér disponujú veľkou dávkou pragmatizmu, čo dokazuje, ako rýchlo sa veci môžu meniť,“ cituje Bloomberg analytika Carstena Nickela z poradenskej spoločnosti Teneo Intelligence a dodáva, že práve Merkelovej sa podarilo presvedčiť Tsiprasa, aby prijal pomoc od EÚ a aby sa Grécko nesnažilo čeliť migračnej kríze samostatne. Nemecká kancelárka zároveň zmiernila svoj tlak na Grécko v otázke splnenia podmienok na záchranný balíček.“

  Ako Bloomberg pripomína, ešte nedávno mali Merkelová a Tsipras vzhľadom na úsporné opatrenia vnucované Grécku zo strany EÚ a MMF skrížené kordy. To sa však teraz zmenilo a spoločný postup pri hľadaní riešenia migračnej krízy oboch politikov spojil dohromady. „Pred niekoľkými dňami sa dokonca Tsipras zastával Merkelovej v televíznom rozhovore. Hovoril, že kritika smerovaná na jej adresu je nespravodlivá, a obhajoval ju s tým, že ona nemôže za príliv migrantov utekajúcich pred vojnou a chudobou. Nasledujúci deň Merkelová na tlačovej konferencii v Berlíne vyhlásila, že EÚ musí stáť za Gréckom, a uviedla, že je v stálom kontakte s Tsiprasom,“ uzatvára Bloomberg.

  - Reklama -