Západ robil vojenské intervencie v dobrej viere. Rusko a Čína ich teraz zneužívajú na koristenie. Bruselský expert radí, ako tomu čeliť

  0
  Vlajka Ruska (Autor: Hans Štembera)

  Ruská intervencia v Sýrii je podľa Marka Leonarda začiatkom novej éry geopolitiky. Vojenské intervencie už nebudú na programe dňa západných koalícií, ale „krajín konajúcich v mene svojich úzkych záujmov, častokrát v rozpore s medzinárodným právom“.

  Po studenej vojne nastala doba silného Západu, ktorý stál tvárou v tvár slabším krajinám, ako boli Rusko a Čína, „pre vodcov ktorých bola národná zvrchovanosť svätá a neporušiteľná“. Teraz sa však karta obracia. „Zatiaľ čo Západ už prestáva mať chuť intervenovať – obzvlášť čo sa pozemných síl týka – krajiny ako Rusko, Čína, Irán a Saudská Arábia stále viac zasahujú do záležitostí svojich susedov.“

  Leonard vysvetľuje, že v deväťdesiatych rokoch po genocíde v Rwande a na Balkáne vytvoril Západ tzv. „zodpovednosť chrániť“, doktrínu, ktorá mu umožňovala vykonávať humanitárne intervencie. „,Zodpovednosť chrániť‘ činí krajiny zodpovedné za blaho svojho ľudu a zaväzuje medzinárodnú komunitu intervenovať, keď vláda zlyhá v ochrane svojich občanov pred masovými zverstvami – alebo je sama pre občanov hrozbou,“ píše Leonard a dodáva, že túto doktrínu krajiny ako Čína a Rusko videli len ako zámienku Západom sponzorovaných zmien režimov.

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU

  „Dá sa povedať, že je iróniou, že Rusko používa podobný koncept ,zodpovednosti chrániť‘ na ospravedlnenie vlastnej intervencie, akurát v ich prípade skôr bráni vládu pred občanmi ako naopak,“ tvrdí Leonard. Rusko podľa neho dáva jasne najavo, že je načase sa vrátiť do čias, kedy každá jednotlivá krajina mala kontrolu nad vlastným územím. Zároveň tak ukazuje, že je preň dôležitejšia stabilita ako spravodlivosť.

  Rusko samotné však k národnej suverenite žiadny rešpekt nechová, ako samo ukázalo v prípade Krymu. Svoje akcie totiž obhajovalo tým, že ich činilo v záujme a na obranu etnických Rusov. „To ukazuje návrat predvestfálskeho sveta jazykovej, náboženskej a sektárskej solidarity, takého, ktorý žilo niekdajšie cárske Rusko, keď sa považovalo za obrancu všetkých Slovanov.“

  Podobne sa však teraz zachovali aj ďalšie krajiny. Saudská Arábia v podpore sunnitov útočí na susedné štáty Jemen a Sýriu, Irán naopak podporuje spriatelených šiítov, dokonca aj Čína sa zapája do obrany svojich občanov v zahraničí. A Západ medzitým prichádza o svoje vojenské výhody.

  „Po studenej vojne si Západ vynútil medzinárodný poriadok, ktorý definoval svetovú geopolitiku. Keď bol tento poriadok ohrozený, západnej lídri cítili, že majú oprávnenie zasiahnuť do záležitostí narušiteľa poriadku. Dnes je tento poriadok v ohrození na niekoľkých frontoch – svetovo zo strany Ruska a Číny, regionálne potom stále asertívnejšími hráčmi na Blízkom východe, v Južnej Amerike a dokonca aj v Európe.“ Čakajú nás veľké zmeny a Západ sa zrejme vráti k podpore národnej suverenity a ostrejších slov.

  autor: spa

  - Reklama -