Turečtina úradným jazykom EÚ? Požiadavka prichádza z Cypru

    0
    Európa (Autor: internet)

    Holandské predsedníctvo v pondelok potvrdilo prijatie Anastasiadisovho listu, uviedol dnes informačný portál EurActiv.

    Podobnú žiadosť Cyprus podal aj v roku 2002, keď rokoval o svojom vstupe do EÚ. Vtedy však cyperská delegácia dostala odporúčanie nepresadzovať túto záležitosť vzhľadom na vysoké výdavky, ktoré by súviseli so zavedením ďalšieho úradného jazyka v EÚ, ako aj vzhľadom na to, že vzťahy medzi EÚ a Tureckom boli aj vtedy citlivou témou.

    Úradnými jazykmi na Cypre je gréčtina i turečtina, pričom väčšina používateľov turečtiny žije v severnej časti ostrova. Rozhodnutie o zmenách v jazykovej politike EÚ prijíma jej 28 členských štátov výlučne konsenzom, upozornil EurActiv.

    Na služby prekladateľov a tlmočníkov, ktorí pracujú pre rôzne inštitúcie EÚ, je v rozpočte EÚ vyčlenené jedno percento z jeho celkovej sumy. Pridanie ďalšieho jazyka by znamenalo navýšenie rozpočtu o 37 miliónov eur. Špecialisti na turečtinu však v štruktúrach EÚ už pracujú, keďže Brusel s Ankarou vedie prístupové rokovania.
    V inštitúciách EÚ má rovnoprávne postavenie všetkých 24 jazykov, ale najaktívnejšie sa používa angličtina a francúzština, ktorá je angličtinou čoraz viac vytláčaná na okraj.

    Rozhodnutia orgánov EÚ sa prekladajú do všetkých oficiálnych jazykov a občania členských štátov majú právo obracať sa na EÚ v ktoromkoľvek z oficiálnych jazykov a dostať na svoj podnet odpoveď v adekvátnom jazyku.

    EurActiv upozornil na prípad luxemburčiny, ktorá sa v roku 1984 po francúzštine a nemčine stala tretím úradným jazykom Luxemburského veľkovojvodstva, ale v EÚ nedosiahla status úradného jazyka.

    Cyprus je členským štátom EÚ od roku 2004. Od tureckej invázie z roku 1974, vyvolanej prevratom v Grécku, je rozdelený na grécku a tureckú časť. Turecko je asociovanou krajinou Európskeho spoločenstva od roku 1963. Prístupové rokovania s EÚ sa začali až 3. októbra 2005, pričom oficiálnu žiadosť o členstvo podala Ankara 14. apríla 1987. Plnoprávnym členom EÚ sa Turecko stane, až keď úspešne uzavrie rokovania o prijatí 33 kapitol právneho poriadku EÚ.

    - Reklama -