Strieľal som ich zozadu do hlavy, priznanie ostreľovača z Majdanu, z ktorého zamrazí. Hrozí Ukrajine ďalší prevrat?

  0
  Ukrajinská revolúcia, ktorá vypukla pred dvomi rokmi, si vyžiadala desiatky obetí a dodnes nie je jasné, čo sa presne počas krvavých protestov stalo. Osemnásteho februára 2014 vypukli protesty, do ktorých sa zapojilo 20-tisíc Ukrajincov. Nespokojná masa sa vydala na pochod k ukrajinskej Verchovnej rade (parlamentu) a cestou prerazila policajné barikády. Rozpútalo sa peklo v uliciach, jeho súčasťou bol aj jeden z členov revolučného hnutia EuroMaidan Ivan Bubenčik, ktorý prehovoril, ako zabíjal policajtov

  Neprehľadná streľba

  „Strieľal som ich priamo zozadu od hlavy, je to pravda,“ uviedol v rozhovore pre ruské médiá Bubenčik, ktorý je rodákom z ukrajinského Ľvova. Najhoršie nepokoje vypukli v centre Kyjeva 20. februára 2014, keď polícia zakročila proti protestujúcemu davu a vzduchom lietali zápalné fľaše a granáty so slzotvorným plynom. Odpoveďou bola nekompromisná streľba, ktorá nie je dodnes podrobne objasnená. 
   
  Zo streľby do davu vinili aktivisti policajtov a členov ukrajinských bezpečnostných a poriadkových jednotiek Berkut, ale samotní protestujúci boli tými, ktorí vzali zbrane aj spravodlivosť do vlastných rúk a začali popravovať policajtov. Počas februárových nepokojov zomrelo podľa štatistík ukrajinského ministerstva zdravotníctva na kyjevskom Majdane 75 ľudí vrátane 13 členov polície a bezpečnostných jednotiek Berkut. Len pripomeňme, že podľa vyšetrovateľov zastrelili policajtov aj protestujúcich ostreľovači s rovnakým typom zbraní
   
  VIDEO Streľba do davu demonštrantov počas protestov v Kyjeve z februára 2014

  Popravil veliteľov 

  Dvadsiateho februára pred dvomi rokmi sa Ivan Bubenčik údajne pridal ku skupine aktivistov, ktorí sa presunuli do budovy konzervatória s výhľadom na kyjevský Majdan, kde zúrili boje medzi políciou a protestujúcimi. „Strieľal som z okna na treťom poschodí. Z toho okna sme jasne videli na poriadkové jednotky polície so štítmi. Vybral som si tých, ktorí im velili,“ uvádza Bubenčik v dokumente v názvom Brantsi, ktorý sa do ukrajinských kín dostane 25. februára. 
   
  Podľa svedectva ostreľovača Ivana Bubenčika, ktorý je zodpovedný za životy niekoľkých ľudí, strieľal po veliteľoch len podľa toho, ako gestikulovali, lebo napriek malej vzdialenosti nemohol počuť, ako vydávajú rozkazy. „Nebolo to ďaleko, takže mi stačili dva výstrely, aby som zabil dvoch veliteľov. Videl som ich od chrbta a nemal som čas čakať, kým sa otočia. Tak to Boh chcel a tak sa to aj stalo,“ tvrdí Bubenčik v spomínanom dokumente, ktorý nakrútil ukrajinský režisér Volodymyr Tyhyj.
   
  VIDEO Upútavka na film Brantsi

  Nič mu nehrozí

  Človek by si mohol myslieť, že za zastrelenie dvoch ľudí by mal tento ostreľovač dávno sedieť za mrežami, ale opak je pravdou. Bubenčik sa podľa vlastných slov naučil strieľať počas služby v bývalej sovietskej armáde a počas štúdia na akadémii spravodajských služieb, ale napriek tomu, že svoj výcvik použil na svojvoľné zabíjanie ľudí, mu žiaden trest nehrozí. 
   
  Meno Ivan Bubenčik sa v spisoch vyšetrovateľov úradu ukrajinského generálneho prokurátora už v minulosti objavilo, ale napriek tomu proti nemu nebolo možné vzniesť obvinenia. „Dôvodom sú rozhodnutia súčasnej Verchovnej rady (parlamentu) o beztrestnosti, ktoré zahŕňajú aj zločiny spáchané proti členom bezpečnostných zložiek a zaručujú, že všetky prípady súvisiace s nepokojmi na Majdane budú ukončené. Podozriví nemajú byť zatknutí, ani upovedomení o tom, že vôbec boli podozriví,“ uviedol šéf sekcie špeciálneho vyšetrovania Sergey Gorbatyuk. 

  Vinníka už majú… 

  Ivan Bubenčik sa k zastreleniu policajných veliteľov jednotiek Berkut priznal, ale trest mu na základe rozhodnutia ukrajinských zákonodarcov nehrozí, tak ako komukoľvek, kto pred dvomi rokmi spáchal zločiny počas protestov na Majdane.  
   
  Vyšetrovanie udalostí, ktoré sa stali počas demonštrácií v Kyjeve, sa až teraz blíži ku koncu. Ukrajinská prokuratúra však už pozná aj meno vinníka krviprelievania. „Prípad je takmer na konci. Je jasné, že to zorganizoval on a jeho spolupracovníci. Janukovyč je za všetkými vraždami a tým, čo sa stalo na Majdane,“ uviedol ukrajinský prokurátor Viktor Šokin ešte začiatkom februára. 
   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu