Poľský Ústav pamäti národa zverejnil tajnú zložku o Lechovi Walesovi

    0
    Bývalý prezident Poľska a držiteľ Nobelovej ceny za mier Lech Walesa (Autor: SITA)

    Uvedený štátny inštitút umožnil novinárom prezrieť si stovky strán označovaných za prekopírovaný obsah Walesovej zložky, pričom nevydal žiadne stanovisko, čo sa týka otázok o jeho pravosti, informuje agentúra AP. Medzi zverejnenými listinami je podľa nej vyhlásenie podpísané Lechom Walesom, kde sa pod krycím menom Bolek zaväzuje spolupracovať s tajnou políciou pri “odhaľovaní a boji proti nepriateľom Poľskej ľudovej republiky”.
    Rukou písané vyhlásenie nesie dátum 21. decembra 1970. Walesa bol v tomto období vodcom robotníckych protestov v gdanských lodeniciach, kde pracoval ako elektrikár. Vlna protestov z roku 1970 sa v Poľsku skončila násilným potlačením.

    Posledný zo zverejnených záznamov je datovaný februárom 1976, keď tajná polícia údajne napomenula “Boleka” za kritiku voči komunistickej strane a pohrozila mu stratou pracovného miesta v lodenici.

    Správy o údajnej spolupráci Walesu s tajnou políciou sa dostali na verejnosť minulý týždeň, čo majú dokazovať listiny získané z pozostalosti Czeslawa Kiszczaka, posledného ministra vnútra z éry komunistického Poľska. Na tieto dokumenty upozornila Ústav pamäti národa vdova po Kiszczakovi, ktorá za ne žiadala peniaze. Poľské úrady ich však okamžite zhabali na základe príslušného zákona.

    Ústav pamäti národa uviedol, že ide o autentické dokumenty vytvorené tajnou políciou v danom období, zatiaľ však nie je zrejmé, či záznamy odrážajú skutočnosť, alebo sú falošné, čo bývalo bežným postupom. Urýchlené otvorenie novozískanej zložky sa ukázalo byť v Poľsku ako vysokokontroverzné rozhodnutie, pričom Walesovi podporovatelia obviňujú tamojšie úrady zo snahy pošpiniť povesť tohto dejateľa, považovaného za jedného z najväčších národných hrdinov.
    Samotný Walesa zverejnil na internete vyhlásenie, podľa ktorého nikdy nespolupracoval s tajnými službami.

    Walesa bol významnou postavou v snahách Poľska a východnej Európy o slobodu, ktoré v roku 1989 prispeli k pádu komunistického režimu a železnej opony bez krvipreliatia.
    V roku 1970 stál na čele štrajku robotníkov, o šesť rokov neskôr ho prepustili z práce v lodeniciach. V roku 1980 založil hnutie Solidarita, ktoré vzišlo z robotníckych protestov. Prezidentom Poľska bol v rokoch 1990 – 95.

    - Reklama -