piatok, 23 októbra, 2020
9.3 C
Bratislava
Úvod Aréna PROGNÓZA: Smer ešte voľby nevyhral, všetko sa môže zmeniť

PROGNÓZA: Smer ešte voľby nevyhral, všetko sa môže zmeniť

Ako podkladový materiál použila agentúra EAC vlastné výsledky prieskumov verejnej mienky, ktoré uskutočnili v mesiacoch august až december 2015 a v mesiacoch január a február 2016, a výsledky prieskumov agentúry Focus z rovnakého obdobia. Ako informovala Kristína Šabíková z agentúry EAC, referenčný materiál na overenie výsledkov použili údaje spoločnosti Focus.

Do prognózy zaradila agentúra EAC sedem politických strán, ktoré majú podľa väčšiny prieskumov verejnej mienky najväčšie šance dostať sa po marcových voľbách do parlamentu. Podľa priemeru prognóz agentúr EAC a Focus by Smer-SD vyhral marcové parlamentné voľby s výsledkom 29,7 percenta. Na druhom mieste by skončila strana Sieť so ziskom približne 19,9 percenta. Tretia by skončila strana Most-Híd (10,8 %), nasledujú strany SNS (9,8 %), KDH (7,5 %), SaS (6,8 %) a sedmičku parlamentných strán by uzatvorilo hnutie OĽaNO-NOVA so ziskom 5,8 percenta.

“Samotné voľby však ovplyvní množstvo faktorov, ktoré prieskumy verejnej mienky nezachytávajú,” uviedla Šabíková s tým, že pod volebný výsledok Smeru sa podpíšu aj udalosti posledných dní, počas ktorých klesol premiér dokonca aj v rebríčkoch osobnej popularity.

Volebná kampaň Smeru sa podľa Šabíkovej zúžila na chválenie sa výsledkami svojej vlády, zľahčovanie zlyhaní či osobné vybavovanie si účtov s Igorom Matovičom. Strana počas svojej vlády nezabránila vysokej miere korupcie v zdravotníctve na úkor občanov, čo sa podľa nej prejaví v ich jasnom odkaze v týchto voľbách. “Myslím si, že môžeme vylúčiť vládu jednej strany,” dodala.

Nováčikom volieb je strana Sieť, ktorá je podľa prognózovaného modelu s takmer 14 percentami najsilnejšou opozičnou pravicovou stranou. Sieť má zároveň najväčší potenciál tzv. efektu snehovej gule, ktorý môže zabezpečiť vyšší výsledok než má v prieskumoch. Procházka je presne ten typ politika, ktorý síce nie je idolom voličov, ale po zvážení pre a proti, vychádza Sieť pozitívne. Nerozhodnutí pravicoví voliči sa v deň volieb pravdepodobne priklonia k Sieti, lebo šanca na vládu bez Smeru rastie so silou Siete, čo si pragmatickí voliči pravice uvedomujú.

V prípade strany Most-Híd Šabíková očakáva, že si v porovnaní s minulými voľbami polepší. Obe prognózy, EAC aj Focus, mu odhadujú dvojciferný výsledok. “Béla Bugár síce patrí k starým politikom, no v rebríčkoch osobnej popularity sa objavuje na popredných priečkach,” uviedla Šabíková.

Kým kampane ostatných strán sú podľa Šabíkovej jasne postavené na lídroch, KDH nedokáže získať politické body z charizmy svojho predsedu Jána Figeľa. Ich prognózované preferencie sú v priemere 7,5 percenta, no napriek tomu sa agentúra EAC prikláňa k 6,3 percenta z prieskumu agentúry Focus. Na výsledok KDH sa podľa agentúry EAC najviac podpíšu televízne debaty.

“Kým prvé reakcie na kauzu Fico/Matovič vyznievali pre lídra Obyčajných ľudí z hľadiska preferencií negatívne, po nadpráci polície je možné, že percentá im pravdepodobne nebudú klesať,” prognózuje Šabíková s tým, že nadmerná publicita hnutia OĽaNO-NOVA pred voľbami vôbec nemusí byť na škodu. “Bude zaujímavé sledovať, či vo voľbách preváži vnímanie Matoviča ako martýra, alebo nedôveryhodného politika a podnikateľa,” dodala.

Strana SNS je podľa prognóz EAC druhým adeptom na zisk väčšieho množstva hlasov priamo vo voľbách, než má v prieskumoch verejnej mienky. “Danko bude jeden z tých, ktorým môžu televízne debaty výrazne pomôcť a z volebného výsledku SNS môže vzísť prekvapenie,” povedala Šabíková.

Pre SaS bude podľa nej 5. marec dňom pravdy. V ich prípade bude zaujímavé sledovať, či u ich voličov preváži dobre mierená kampaň, alebo výčitky pre pád Radičovej vlády a strach z prepadnutia hlasu.

Tabuľka predpovedného modelu:

  EAC prognóza na marec Focus prognóza na marec Priemer prognóz EAC a Focus
Smer-SD 27,3 32 29,7
#Sieť 13,9 13,8 13,9
Most-Híd 11,4 10,2 10,8
SNS 9,9 9,6 9,8
KDH 8,6 6,3 7,5
SaS 7,5 6,1 6,8
OĽaNO-NOVA 5,2 6,4 5,8

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Čaputová: Čakajú nás dni zastavenia. Napriek rôznym názorom je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať

Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou. Prezidentka...

Bardejov: V nemocnici zachytili osem zdravotných sestier pozitívnych na COVID-19

Situácia v súvislosti s výpadkom personálu v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba je stále komplikovaná. Momentálne je podľa slov riaditeľa Mariána Petka 90 zamestnancov práceneschopných z hľadiska,...

VIDEO Premiér Matovič: Na Orave a v Bardejove odhalili zatiaľ 1506 infekčných ľudí

Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 h zachytilo 1506...

VIDEO Minister Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove...

Pellegrini: Vláda nedala na výber. Buď pôjdeme na plošné testovanie, alebo musíme ostať desať dní doma bez príjmu

Opatrenia, príkazy a zákazy, ktoré vo štvrtok (22. 10.) prijala vláda, vzbudzujú mnohé otázky o tom, ako bude vyzerať náš život v...

Francúzsko chce zabrániť šíreniu nenávisti na internete

Francúzske úrady prijali komplex mimoriadnych opatrení, ktorými chcú zabrániť novým teroristickým útokom v krajine. Oznámil to v piatok francúzsky premiér Jean Castex...

Zväz obchodu: Otvorené obchody a zároveň zákaz vychádzania, to je paradox

Zväz obchodu SR vníma ako paradox situáciu, keď vláda rozhodla o tom, že obchody budú otvorené, ale zároveň povedala, že zákazníci môžu...
Slovensko
Pozitívne vzorky 37,911 +2,581 Dnes Úmrtí 134 +19 Dnes Uzdravení 8,859 Infikovaných 28,918 Last updated: 23. októbra 2020 - 23:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky