piatok, 2 decembra, 2022
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaToto hádam nemyslí vážne? Draxler na Facebooku zverejnil statusy, z ktorých učiteľom...

Toto hádam nemyslí vážne? Draxler na Facebooku zverejnil statusy, z ktorých učiteľom vzkypí žlč. Hanbite sa, píšu mu

Zdravotníctvo a školstvo sú rezorty, v ktorých to v súčasnosti poriadne škrípe. Ešte donedávna si štrajkujúci zdravotníci podávali bratsky (a sestersky) ruky so štrajkujúcimi pedagógmi. Niektoré sestry zavesili „buričské“ transparenty na klinec, no ostatné v štrajku usilovne pokračujú. Aj pedagógovia predali svoju pomyselnú štrajkovú štafetu kolegom z niekoľkých vysokých škôl. Na prvý pohľad sa môže nestrannému divákovi zdať, že sa situácia v obidvoch rezortoch „upokojuje“ či viac-menej stagnuje.

A práve v takejto situáci, necelý mesiac pred voľbami, do slovenských učiteľov poriadne zarypol samotný minister školstva, ktorý drel lavice aj vo Veľkej Británii, Juraj Draxler.

Rada číslo 1: Bývajte spolu

Minister pred pár hodinami na svojom facebookovom profile uverejnil v tesnom závese dvojicu statusov cielenú na podobnú tému. Poukázanie na stav školstva v zahraničí. Konkrétne na Spojené kráľovstvo a Spojené štáty. Len pripomeňme, že školy práve z týchto krajín patria medzi najlepšie na svete.

Draxler si však vybral práve nie najlichotivejšie príklady. Má to byť odkaz protestujúcim slovenským učiteľom?

„Jeden článok z britskej tlače. Hovorí o tom, ako niektorí britskí učitelia pre nízke príjmy spoločne zdieľajú domácnosti, dokonca bývajú v izbe po dvoch alebo po troch,“ píše Draxler v prvom statuse a prikladá k nemu „link“ k článku zahraničného serveru The Guardian. Článok pojednáva o situácii v britskom školstve, kde sú niektorí z pedagógov nútení zdielať spoločné obytné priestory. Dôvod? Nízke príjmy učiteľov.

Status Draxler

Status Juraja Draxlera, kde poukazuje na britské školstvo.

Sám minister status okomentoval a zaspomínal si tak na svoje študentské časy počas štúdia v Británii. „Osobne ma to nijako neprekvapuje. Na univerzite v Británii sme mali niektorých vyučujúcich, ktorí bývali spolu so študentmi v tých najlacnejších internátoch, nič lepšie si nemohli dovoliť. Samozrejme, popri tom existujú aj veľmi dobre platení učitelia, aj univerzitní prednášajúci. Ale šokuje ma, keď sa občas v rozhovoroch s ľuďmi na Slovensku stretávam s prehnane optimistickým pohľadom, ako sa žije na Západe, vrátane v učiteľskej profesii,“ šokuje v komentári.

Rada číslo 2: Nájdite si druhý job

V druhom statuse minister píše: „Starší článok z New York Times. Až 62 percent amerických učiteľov si pre nízke príjmy zarába mimo školy. Článok uvádza príbeh jedného z nich, ovenčeného oceneniami za príkladnú pedagogickú prácu, ktorý chodí v noci do skladu obsluhovať vysokozdvižný vozík. Aby slušne uživil rodinu. Takmer polovica učiteľov s učením do piatich rokov prestane.“ Aj tu Draxler pripája „link“ na článok.

Ku kontroverzným ministrovým vyhláseniam na sociálnej sieti sa pre PL.sk vyjadril aj slovenský politológ Michal Horský. „Je to obrana. Je napádaný a je napádaný permanentne a poukazuje na situáciu v okolitom svete. Bolo by divné, ak by to robil v júli, keď sú prázdniny. Je to samozrejmé a prirodzené, že to robí v tomto stave,“ hovorí politológ.

V jednom zo statusov sa vyjadril aj na adresu školstva v USA.

K téme sa vyjadril aj Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov: „Bolo by dobré, aby sa zaoberal situáciou slovenských učiteľov, ktorých nástupný plat je 613,50 v hrubom.“

O vyjadrenie sme požiadali aj rezort školstva. Jeho hovorkyňa na adresu problematiky poslala ministrov citát: „Ľudia väčšinou vidia len to „pozlátko“, v tomto prípade to, že učiteľ v zahraničí má vyšší plat ako na Slovensku. Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že sú tam aj vyššie životné náklady – dokonca až tak vysoké, že učitelia aj v krajinách, kde by sme očakávali pohodlný život, musia zápasiť s existenčnými ťažkosťami. Nakoľko som to zažil na vlastnej koži, určite môj status nie je arogantný, ani žiadnym odporúčaním pre našich pedagógov, skôr ide o zamyslenie sa nad celkovou situáciou učiteľov.“

Učitelia: Hanbite sa!

Keďže Facebook sa nenazýva sociálnou sieťou len tak pre nič za nič, pod statusom sa začali „socializovať“ užívatelia najmä z radov pedagógov a cynickému ministrovi to dali poriadne vyžrať.

„Mne asi unikla pointa, to že poukážeme na postavenie učiteľov v Británii rieši čo? Že môžeme byť radi, lebo nie sme v tom marazme sami? Bola som na dvojmesačnej stáži v stredných, základných aj materskej škole v Británii… Pokojne porovnám podmienky a materiálne vybavenie škôl, ak už nie platy… No stále nechápem cieľ tohto zdieľania,“ poznamenáva jedna z užívateliek.

„Pán minister, čo sa chystáte emigrovať? Nebudete sa radšej venovať stavu školstva na Slovensku? Uniká mi niečo alebo som v tom školstve ja načisto osprostela? Prepáčte za výraz….,“ píše učiteľka Monika z Banskej Bystrice a dodáva: „Mám si vážiť, že mám prácu, seba si už tak veľmi vážiť nemusím… Frustrácia sa zäčšuje.“

„Tým chcete naznačiť, aby si teda pre mizériu na školách našli aj naši učitelia ďalšiu prácu, napr. v skladoch? Alebo na druhej strane, ako sa naši pedagógovia a pracovníci v školách majú skvelo, lebo ešte nie všetci musia mať druhú prácu? Hanba vám, pán minister, aj celej vašej oligarchickej bande! “ uzavrela ďalšia nahnevaná učiteľka.

Draxler, komentáre

Niektoré komentáre nešetrili kritikou.

Draxler, komentáre

Užívatelia v komentároch sa pustili do ministra školstva.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -