štvrtok, 15 apríla, 2021
5 C
Bratislava
Úvod Aréna Bitka Fica s Matovičom sa dotkla aj Bielych vrán. Prekáža nám využívanie,...

Bitka Fica s Matovičom sa dotkla aj Bielych vrán. Prekáža nám využívanie, odkázali Matovičovi a spol.

Lekár Alan Suchánek, bývalý vysokopostavený zamestnanec podniku Lesy SR Ján Mičovský či učiteľ Oto Žarnay. Aj toto sú Biele vrany na kandidátke OĽaNO. A hoci by sa to niekomu mohlo zdať ako dobrý ťah, samotná neziskovka zdôrazňuje, že ide hlavne o nestranícke a nezávislé občianske ocenenie.

Poškodzuje to charakter

„Prekáža nám systémové a opakované využívanie ocenenia a jeho značky stranou Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti v predvolebnej kampani a reklame. Spája to nestranícke ocenenie s konkrétnou stranou a mnohí ľudia by ho mohli pochopiť aj ako podporu ocenenia a organizátorov konkrétnemu kandidátovi či strane. Poškodzuje to vnímanie i charakter ocenenia,“ reagovala vo svojom vyhlásení organizácia.

Kandidátov za Obyčajných ľudí, ako aj samotnú stranu vyzývajú, aby prestala túto značku používať vo svojej aktívnej skupinovej komunikácii a prepájať ju s ocenením. Vyhlásenie organizácie zdieľala na sociálnej sieti aj mimovládna organizácia Aliancia Fair-play. „Museli sme sa ohradiť aj proti tomu, ako sa OĽaNO snaží systémovo spájať s touto nezávislou značkou,“ reagovala. Práve nominácie na toto ocenenie vyberajú okruh verejne činných osôb a mimovládnych organizácií. Aliancia Fair-play je súčasťou Rady Bielej vrany, ktorá vyberá samotných lauerátov.

Organizácie sa vyjadrili aj k premiérovi Robertovi Ficovi. Ten totiž vytiahol obvinenia voči lídrovi hnutia Igorovi Matovičovi. Premiér sa do Matoviča pustil v súvislosti s účtovníctvom firmy regionPress. Obvinil ho, že v roku 2008 fiktívne previedol svoju firmu regionPress na bieleho koňa, prepral 122 miliónov korún a zlikvidoval účtovníctvo firmy za roky 1997 až 2008, aby zabránil kontrole daňového úradu. Matovič zvolal tlačovku, na ktorej novinárom prisľúbil, že ich zavolá na povalu domu svojej starej mamy pri Trnave, aby im účtovníctvo ukázal, čo sa aj stalo.

Všetko pre teplé miestečká?

Samotné Biele vrany z Matovičovej kandidátky sa svojho šéfa zastali a premiéra obvinili z vedomého porušenia daňového tajomstva. Mičovský uviedol, že to Fico vytvoril Biele vrany. Predseda vlády ich však zhodil, keď sa vyjadril, že z bielych vrán sa stali čierne a nemajú právo moralizovať. „Zatvorením si očí pred jasne preukázaným podvodom stratili akékoľvek právo moralizovať. Ukázalo sa, že teplé miesta na kandidátke sú schopní uprednostniť pred údajnými hodnotami, ktoré doteraz hlásali,“ znie tvrdé vyhlásenie premiéra.

Je samozrejmé, že takáto prestrelka sa dotkla samotného ocenenia a celkovo značky Biela vrana. „Premiéra Roberta Fica žiadame, aby nezaťahoval ocenenie a jeho značku do straníckych bojov v predvolebnej kampani a nepoškodzoval tak jeho nezávislosť,“ odkázala mu organizácia. „Horúce politické prestrelky medzi premiérom Ficom a Igorom Matovičom triafajú aj Bielu vranu,“ reagovala Aliancia Fair-play.

„Biele vrany sú v podstate len chybou v tomto systéme. Práve to, že Biele vrany existujú, dokazuje, že si všetkých (Fico) nekúpi ani všetkých nezastraší,“ povedal na tlačovke Mičovský.

„Nedovoľme, aby sme sa stali krajinou zlomených psíkov, ktorí lížu labu svojmu tyranovi,“ reagovala na sociálnej sieti ďalšia kandidátka za OĽaNO Viera Dubačová. O stanovisko sme požiadali aj hovorcu Obyčajných ľudí. Do uzávierky článku sa nám však ešte nestihol vyjadriť. Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič nedvíhal telefón.

„Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Je pre nás veľmi dôležité, aby vzácni ľudia v našej spoločnosti, ktorí bránia pravdu, spravodlivosť a verejný záujem, zažili poďakovanie a podporu. Často je to naopak – čelia vyhrážkam, trestným oznámeniam, strate zamestnania či posmechu okolia,“ definuje Bielu vranu organizácia.

Lekár Alan Suchánek napríklad upozornil na kauzu predraženého CT v piešťanskej nemocnici. Oto Žarnay pôsobil ako učiteľ a predseda Rady školy na Obchodnej akadémii v Košiciach. Po tom, ako upozornil na tisíce eur, ktoré škola pravidelne posielala externým právnikom, prišiel o miesto. Ján Mičovský v júni 2009 poukázal ako prvý vysokopostavený zamestnanec podniku Lesy SR otvoreným listom adresovaným generálnemu riaditeľovi podniku na neefektívne nakladanie s majetkom lesov, na korupciu a na podozrivé zasahovanie do riadenia hraničiaceho s politickým klientelizmom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 373,950 +843 Dnes Úmrtí 10,877 +79 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 107,773 Last updated: 15. apríla 2021 - 11:04 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -