Nenecháme sa ponižovať. Tak znela reakcia srbského premiéra na konanie Súdu pre ľudské práva

  0
  Aleksandar Vučič. (Autor: SITA)

  Tribunál so sídlom v Haagu avizoval v stredu sankcie Bezpečnostnej rady OSN voči Srbsku, a to v súvislosti s nezadržaním troch spolupracovníkov Vojislava Šešelja obžalovaného touto súdnou inštitúciou. Tribunál ich obvinil z vyvíjania nátlaku na svedkov v procese so Šešeljom a z pokusov o podplácanie. ICTY ešte začiatkom decembra verejne vyzval srbskú stranu, aby obvinených vydala tribunálu, čo sa doteraz nestalo, informovala tlačová agentúra APA.

  Vučičova dnešná reakcia však zrejme súvisí aj s úmrtím niekdajšieho bosnianskosrbského generála Zdravka Tolimira, odsúdeného na doživotie za účasť na masakre v Srebrenici, ktorý zomrel začiatkom týždňa vo väzbe v Holandsku. Srbská vláda sa totiž začiatkom októbra 2015 obrátila na ICTY s prosbou, aby Tolimira dočasne prepustil na slobodu pre lekársku starostlivosť. Tribunál však na vtedajší Vučičom podpísaný list nereagoval.

  Predseda srbskej vlády preto dnes použil verbálne spojenie, v zmysle ktorého nikto, ani tribunál OSN, nebude ponižovať Srbsko.

  - Reklama -