Francúzsko prišlo o ďalšieho ministra. Rezort zahraničia bude po dnešku bez šéfa. Čo je za tým?

  0
  Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius. (Autor: SITA)

  Pred novinármi, ktorí sa zišli na nádvorí Elyzejského paláca, potvrdil, že sa zúčastnil na svojom poslednom zasadnutí vlády. Podľa medializovaných správ bude nominovaný za predsedu Ústavnej rady. 

  Ešte pred dnešným potvrdením svojho odchodu z funkcie ministra zahraničných vecí Fabius potvrdil, že má záujem zostať aj naďalej predsedajúcim Konferencie OSN o klimatickej zmene (COP21). V rozhovore s novinármi spresnil, že táto funkcia nekoliduje so žiadnym postom vo francúzskych vládnych štruktúrach. 

  Francúzske médiá pripomenuli, že aj vďaka Fabiusovi sa vlani v decembri na COP21 v Paríži podarilo dosiahnuť dohodu o zastavení otepľovania planéty a bola navyše jednohlasne prijatá. Francúzsko bude COP21 predsedať až do konca tohto roku, keď predsednícku funkciu odovzdá Maroku. 

  Prezident Francois Hollande by mal Fabiusovu kandidatúru na predsedu Ústavnej rady predložiť v dohľadnom čase. Ak bude táto nominácia schválená, Fabius vo funkcii nahradí Jeana-Louisa Debrého, ktorého mandát sa čoskoro skončí.