Raši obhajuje miliónové masérske služby. Na ústup sme ešte nezatrúbili, tvrdia sestry

    0
    Richard Raši (Autor: SITA)

     Ako dodal, napriek tomu, že niektoré sestry boli dotlačené odborárkami do takých aktov, že išli na OČR alebo PN a neprišli ráno do práce, situácia sa zvládla nielen v akútnej starostlivosti, ale aj v plánovanej starostlivosti.

    Raši dnes pripomenul, že výpovede zdravotných sestier sa nakoniec prejavili vo väčšej miere iba v dvoch nemocniciach, čiže podľa neho sa celoslovenský problém stiahol iba na lokálny regionálny problém. “Napriek tomu, že dalo výpovede pomerne veľa sestier, v Prešove 300 a v Žiline 172, zdravotná starostlivosť sa zvládla tak, že akútna a neodkladná zdravotná starostlivosť bola poskytovaná v celom rozsahu. A dokonca sa poskytovala aj plánovaná zdravotná starostlivosť,” povedal Raši s tým, že krízová situácia v Prešove nastala vtedy, keď sestry, ktoré mali ráno nastúpiť do práce, naraz ochoreli. Ako však dodal, 15-percentné obmedzenie plánovaných výkonov je v takomto prípade manažérsky výborne zvládnutá situácia.

    Poslanec Národnej rady SR a člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Ivan Uhliarik (KDH) dnes uviedol, že celý problém je dôsledkom politiky Smeru. Pripomenul, že podľa prieskumu 87 percent ľudí označilo zdravotníctvo a jeho problémy ako problém číslo jedna na Slovensku. Uhliarik tvrdí, že od začiatku sa Smer so sestrami zahráva a dnes sa otvárajú nové kauzy. Pripomína pritom, že exministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská povedala v roku 2013, že príde ešte v tom roku s novým zákonom o platoch sestier. “Minister Čislák mal po svojom nástupe predložiť tento zákon. No predložil pár mesiacov pred voľbami zákon, s ktorým sestry nie sú spokojné,” hovorí Uhliarik.

    Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová dnes v relácii uviedla, že na ústup ešte nezatrúbili. Nie sú totiž dohodnuté konkrétne podmienky, na ktorých základe sa sestry vrátia do nemocníc. Dodala pritom, že nebolo fér predložiť zákon, s ktorým sestry nesúhlasili a vyčkávať dva mesiace, čo sa udeje, koľko desiatok sestier stiahne výpovede a koľko vo výpovedi ostane. Raši na to reagoval tým, že keby sestry so zákonom nesúhlasili, tak ich 20 000 je vo výpovediach a 500 spokojných, ale je to presne naopak.

    Raši sa vyjadril aj k prípadu, keď si Všeobecná zdravotná poisťovňa objednala služby doktora Pavla Kostku. “Poisťovňa môže platiť iba za výkony, ktoré reálne pre svojich pacientov poskytne. To znamená, že keby pacienti na ambulancie, polikliniku a pracoviská, kde pracovali lekári vo firme, ktorej majiteľom bol doktor Kostka, keby tam nechodili, tak objem týchto výkonov nevznikne. Keď si uvedomíme, že ide o sumu necelé tri milióny eur, ktorá pokrýva viac ako 200 zdravotníkov a šesť pracovísk a mesačne okolo 4 000 výkonov, tak tie čísla, keď sa rozoberú dopodrobna, sú iné, ako sa zdajú bombasticky prezentované,” hovorí Raši s tým, že v médiách odznievajú iba čiastočné informácie, ktoré nabudzujú dojem, že je všetko zlé. “O ziskoch danej firmy sú len medializované informácie, ktoré zatiaľ neboli žiadnym relevantným orgánom potvrdené,” pripomína Raši a dodáva, že nešlo len o ihličky, lávové kamene a masérske služby, ale firma prevádzkuje ambulancie vo viacerých odboroch. “To, či je všetko v kostolnom poriadku, potvrdí revízia, ktorú teraz aj na základe medializovaných informácií robí Všeobecná zdravotná poisťovňa. Bude oslovovať pacientov, ktorí boli v rozličných pracoviskách liečení. Bude oslovovať vyše 5 000 pacientov. Urobí opäť kontrolu materiálovo-technického a personálneho zabezpečenia práve preto, aby sa zistilo, aká miera pravdivosti v medializovaných vyhláseniach bola,” hovorí Raši s tým, že ak sa potvrdí chyba, Všeobecná zdravotná poisťovňa bude konať.

    - Reklama -