nedeľa, 1 augusta, 2021
18.6 C
Bratislava
ÚvodArénaChceš, aby ti prešla vražda? Buď lojálny k svojmu bosovi. Ruské kontroverzné...

Chceš, aby ti prešla vražda? Buď lojálny k svojmu bosovi. Ruské kontroverzné devy z Pussy Riot v najnovšom antikremeľskom klipe. Vyžrať to dali rovno generálnemu prokurátorovi

Pussy Riot nie sú práve kapelou, ktorá by si dávala servítky pred ústa, ak ide o kritiku politického režimu v Rusku. Niektoré členky kapely si za to odsedeli svoje, ale napriek tomu neprestávajú svojou tvorbou ďalej provokovať Putinov režim. Tentokrát sa opreli do korupcie, ktorá podľa nich ovláda Rusko. 

Západná produkcia

Vidieť „koncert“ Pusy Riot alebo vypočuť si ucelené časti z ich tvorby nebolo zväčša možné, pretože rockerky zásadne vystupovali na rôznych nie práve hudobných akciách, počas ktorých ich zväčša zatkla polícia. Tentokrát však ide o skutočný, profesionálmi natočený klip, za ktorý by sa kapela nemusela hanbiť ani medzi západnou produkciou. Už to nie je len poskakovanie pred kamerami televíznych štábov pár minút predtým, než zasiahnu ruskí strážcovia verejnej bezpečnosti. Tentokrát ide o sofistikovanú kritiku na adresu Kremľa. 
 
Vo svojom najnovšom videoklipe k skladbe s názvom „Čajka“ (Chaika) si punk-rocková kapela „pričuchla“ k hip-hopu a poriadne sa obula do vlády Vladimira Putina, ktorá je podľa nich skorumpovaná a napojená na oligarchov, vďaka čomu sa drží pri moci. 

Odvážny klip

Natočiť tento klip chcelo nutnú dávku drzosti, keďže sa odohráva napríklad aj na postsovietskom bankete či v bývalom väzení a hudobníčky v ňom vystupujú v ruských vojenských uniformách. Na začiatku videa sa Nadežda Tolokonnikovová, jedna zo zakladajúcich členiek kapely, prezlečená v uniforme ruského dôstojníka napcháva jedlom z preplneného stola, čím chcela kapela pravdepodobne poukázať na nenásytnosť Putinovho režimu. 
 
VIDEO Klip k skladbe Chaika od skupiny Pussy Riot 

Drž hubu a krok

„Buď pokorný, nauč sa poslúchať, žiaden strach o materiálne veci, buď lojálny k tým, čo sú pri moci, lebo moc je darom od Boha synu,“ znejú prvé slová novej kritickej skladby z tvorivej dielne ruských rebeliek. Už na začiatku je teda z celého klipu Pussy Riot cítiť narážku na to, že v Rusku platí dobre známe „drž hubu a krok“. Tolokonnikovová v jednej chvíli sedí v klipe za stolom a pred ňou je zlatý bochník chleba, ktorý bol symbolom korupcie za čias Sovietskeho zväzu, a nad ňou visí obraz Putina. „Chceš, aby ti prešla vražda? Buď lojálny k svojmu bosovi,“ spieva sa v sprievodnom texte. Refrén potom pokračuje slovami: „Milujem Rusko, som patriot.“ 
 
Scéna s mučením obetí ruského vypočúvania je podľa portálu denníka The Time ešte ako-tak obhájiteľná aj pred ruskými úradmi, keďže bola natočená v priestoroch bývalého väzenia, ktoré boli použité aj vo viacerých televíznych seriáloch, ale natáčanie napriek tomu vzbudilo pozornosť správcov, ktorí pustili Pussy Riot do priestorov bývalého väzenia bez toho, aby vedeli, o čo kapele v skutočnosti ide. „Keď videli zlatý krajec chleba (symbol korupcie v bývalom ZSSR), pochopili, že niečo nie je v poriadku,“ uviedol manžel Tolokonnikovovej, Pyotr Verzilov. 

Zasiahli tam, kde to bolí

V tomto prípade nie je výber názvu Čajka (Chaika) náhodný, ide totiž o meno generálneho prokurátora Jurija Čajku, ktorý sa stal najslabším článkom Putinovej administratívy, keď sa jeho deti zaplietli do veľkej korupčnej aféry. Čajkovi synovia sú podľa informácií, ktoré ešte vlani v decembri uverejnil fond Alexeja Navaľného, údajne napojení na jeden z najznámejších kriminálnych gangov v Rusku. 
 
Jurij Čajka, generálny prokurátor Ruskej federácie
Jurij Čajka, generálny prokurátor Ruskej federácie (zdroj: SITA)
 
Ruský generálny prokurátor odmieta napojenie jeho rodiny na ruské podsvetie a tvrdí, že ide o prácu americkej CIA, ktorá sa ho snaží zdiskreditovať. Toto Čajkovo vyjadrenie vzbudilo vlnu pobavených reakcií zo strany ruských užívateľov sociálnych sietí. 

Reakcia nebude búrlivá, ale…

Podľa Pyotra Verzilova, manžela Tolokonnikovovej a zároveň akéhosi hovorcu kapely, nevzbudí najnovší klip Pussy Riot až také búrlivé reakcie Kremľa, ako to bolo v prípade niektorých vystúpení z minulosti. Verzilov však pripomína, že netreba zabúdať na reakcie, ktoré spustilo napríklad vystúpenie v pravoslávnom kostole počas omše, keď Pussy Riot vtrhli do chrámu a na oltári predviedli skladbu „Bohorodička, zbav nás Putina“. 
 
VIDEO Pussy Riot v pravoslávnom kostole 
 
S týmto počinom však nesúhlasila veľká časť Rusov, ktorí ho považovali za neúctu k náboženstvu a veriacim. Dve členky kapely vrátane líderky Tolokonnikovovej skončili za vystúpenie v pravoslávnom chráme vo väzení na takmer dva roky a na slobodu sa dostali paradoxne vďaka amnestii, ktorú im udelil Vladimir Putin. 
 
Nie je to však jediný prípad, v ktorom sa speváčky z Pussy Riot dostali do stretu so zákonom. Pripomeňme napríklad situáciu počas olympijských hier v Soči, keď rockerky za svoje protestné vystúpenie „schytali“ dávky slzotvorného plynu a niekoľko rán bičmi, ktoré používali tamojšie oddiely kozákov povolaných chrániť bezpečnosť počas olympiády. 
 
VIDEO Zásah proti Pussy Riot v Soči 
 
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,531 Infikovaných 576 Last updated: 1. augusta 2021 - 05:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -