utorok, 20 apríla, 2021
13.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Otrasné priznanie. V tureckých továrňach šijú pre svetové módne značky deti sýrskych...

Otrasné priznanie. V tureckých továrňach šijú pre svetové módne značky deti sýrskych utečencov. Čítajte, v akých neľudských podmienkach

Dve veľké svetové značky pred pár dňami s hanbou priznali, že ich obchody zásobovali aj turecké textilky, v ktorých ilegálne pracovali deti sýrskych utečencov. Ide o módne domy H&M a Next, ktoré oznámili odhalenie tureckých praktík medzinárodnému Centru obchodu, ľudských práv a zdrojov (BHRRC). Obe menované spoločnosti, ktoré na celom svete vlastnia tisícky obchodov, okamžite po týchto zisteniach ukončili spoluprácu s tureckými fabrikami, ktoré na výrobu ich oblečenia zneužívali deti. 

Porušujú medzinárodné právo

Samotné Turecko v tomto prípade v podstate porušuje medzinárodné právo, keď dovoľuje na svojom území zamestnávať deti mladšie ako 12 rokov. S obrovským počtom utečencov, ktorých je v Turecku len zo Sýrie takmer 2,5 milióna, sa však dá len ťažko zabrániť takémuto zneužívaniu detí. Obe spoločnosti, ktoré vlani odhalili takéto problémy u svojich tureckých dodávateľov, prisľúbili finančnú pomoc tým najchudobnejším rodinám sýrskych utečencov, ktorí žijú v Turecku. 
 
Next a H&M však nie sú ani zďaleka jediné módne domy, ktoré majú problémy s detskou prácou či ilegálnym zamestnávaním dospelých utečencov zo Sýrie. BHRRC vyzvala minulý mesiac 28 veľkých značiek, aby preverili svoje továrne v Turecku. Napríklad Primark a C&A zistili, že niektoré ich dodávateľské fabriky v krajine protiprávne zamestnávajú sýrskych utečencov, ktorým vyplácajú len minimálne mzdy. 
 
 

Čakáme na stanovisko H&M pre Slovensko.  REAKCIA  H&M v angličtine.

 
Spoločnosti Arcadia Group, Adidas, Burberry, Nike a Puma uviedli, že po preskúmaní podmienok v tureckých továrňach, ktoré pre nich šijú, nezistili údajne žiadne porušenia pracovného práva. Zvyšných takmer 20 firiem na výzvu Centra obchodu, ľudských práv a zdrojov (BHRRC) vôbec nereagovalo a odmietlo sa k téme zneužívania detských otrokov vyjadriť. Nie je preto jasné, koľko detí skutočne pracuje v tureckých odevných fabrikách, ktoré šijú aj pre tie najväčšie svetové značky. Alarmujúci je fakt, že problém zneužívania detskej práce trvá už roky, no nedarí sa ho vykoreniť najmä medzi chudobnými. 
 
VIDEO Detská práca v bangladéšskych textilných fabrikách 

Špička ľadovca 

Turecké fabriky usvedčené z otrockej práce malých detí nie sú jediné vo výrobnom reťazci oblečenia, ktoré používajú takéto nekalé praktiky na zníženie výrobnej ceny produktov. Veľmi podobná je situácia v Ázii, kde napríklad v Kambodži či Bangladéši pracujú deti v otrockých podmienkach 12 hodín denne 7 dní v týždni a často prespávajú priamo v textilných fabrikách.
 
Do jednej z takýchto improvizovaných tovární na textil, ktoré tvorí často len 20 šijacích strojov v jednej veľkej miestnosti, sa pozrel fotograf Claudio Montesano Casillas, ktorému sa náhodou podarilo dostať do jednej zo sedemtisíc takýchto oficiálne neregistrovaných fabrík na výrobu oblečenia pre domáci aj zahraničný trh. 
 
Za minimálnu mzdu pracujú v tmavých neregistrovaných fabrikách malé deti, ktoré pochádzajú zväčša z vidieka. Už vo veku od 10 do 14 rokov sa snažia prácou v drsných podmienkach zarobiť na lepší život aj pre svojich rodičov. 
 
Pracovné podmienky v neregistrovanej bangladéšskej textilke
Pracovné podmienky v neregistrovanej bangladéšskej textilke (ReproFoto: YouTube)

Nedávna tragédia 

S textilnými továrňami v ázijských krajinách, ako je napríklad už spomínaný Bangladéš, je tu ešte jeden nezanedbateľný problém, ktorý ohrozuje nielen zdravý vývoj detí, ale aj životy všetkých pracovníkov tamojšieho odevného priemyslu. Týmto problémom je často zanedbávaná bezpečnosť práce a budov, v ktorých ľudia v tamojšom textilnom priemysle pracujú. 
 
Nemusí ísť pritom o nelegálne prevádzky. V novembri 2012 zahynulo v bangladéšskej Dháke pri rozsiahlom požiari odevnej továrne 121 ľudí. Ešte horšia tragédia sa stala len o pol roka neskôr v apríli 2013, keď sa v meste Savar neďaleko Dháky zrútila textilná továreň a v jej troskách vtedy zahynulo vyše 800 ľudí. Príčinou bola zlá statika budovy a zanedbané štandardy bezpečnosti práce.  
 
VIDEO Situácia po kolapse textilky v Savare 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 376,709 +642 Dnes Úmrtí 11,244 +72 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 110,165 Last updated: 20. apríla 2021 - 20:39 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -