Rusko sa nachádza v ekonomických problémoch a nejde iba o extrémne nízke ceny ropy. Aký má vedenie Ruskej federácie recept na potrebné riešenia? Čo je príčinou tej situácie?
Samozrejme, je to tak, že naša krajina má ekonomické problémy, bolo by hlúpe, keby som to odmietal. Musím však povedať, že cena ropy je len jedna strana problému. Uvediem príklad. Všetci vieme, že podnikanie a biznis často stoja na prostriedkoch, ktoré si firmy niekde požičajú. Keď som sa prechádzal po Prahe, videl som nápisy na budovách Sberbanky (najväčšia ruská banka, pozn. red.), že tu v Česku táto banka poskytuje úrok okolo siedmych percent. Zatiaľ čo v Rusku sa bavíme o úrokoch okolo devätnástich percent. Takže keď sa pozriete na tieto dve čísla, okamžite vidíte priepasť a rozdiel. Aj to je dôvod, prečo je ruská ekonomika trošku niekde inde.
Zložitejšia a očividnejšia pre vás bude asi otázka, ako sa toho týka ceny ropy. Cena ropy sa vždy stanovuje v dolároch, vnútri Ruska sa žije a počíta v rubľoch. A teraz mi vysvetlite, keď je cena ropy, aká je (aktuálne niečo málo vyše 34 dolárov za barel, pozn. red.), do Ruska za ňu prúdia doláre a vnútri krajiny sa obchoduje v rubľoch, tak prečo sú pôžičky skoro trikrát drahšie ako na Západe. Ja to objasním veľmi jednoducho. Pretože ruská centrálna banka nie je štátna banka, ako je to v Česku aj v iných západných krajinách. Keď sa zníži počet dolárov, ktoré prichádzajú do ekonomiky, tak sa zároveň zníži aj množstvo rubľov, ktoré sú v obehu. Sme vlastne prinútení hrať podľa pravidiel, ktoré sme si sami nestanovili a stanovuje nám ich niekto iný. Preto sa pohybujeme smerom, ktorý pre nás nie je výhodný. Musíme hrať podľa pravidiel liberálnej ekonomiky, takže cena ropy nie je ten hlavný aspekt.
V súvislosti s migračnou krízou, teroristickými útokmi a ďalšími zásadnými udalosťami sa v médiách skoro zabudlo na Ukrajinu, občiansku vojnu, situáciu na Donbase a tak ďalej. Aká je dnes podľa vás situácia?
Možno len v dvoch vetách sa zmienim o tom, prečo to tam celé vzniklo. USA s pomocou bábkovej vlády, ktorú tam nastolili, uskutočnili na Ukrajine nezákonný štátny prevrat, a preto sa tam situácia vyvinula až do vypuknutia občianskej vojny.
Vojna bola zahájená proti tým Ukrajincom, ktorí nesúhlasili s politikou novo nastolenej vlády. Podstata bola aj v tom, že vtedajší prezident Viktor Janukovyč pochádzal z Donbasu, bol pôvodne donecký gubernátor a potom, keď sa dostal k moci v Kyjeve, v jeho okolí sa nachádzalo veľa ľudí z rovnakého regiónu, ktorí Donbas veľmi podporovali. Po Janukovyčovom odstránení bola zahájená brutálna vojna proti všetkým odporcom novej vlády. Celý Donbas a Luhansk sa spojili proti kyjevskej vláde, pretože ju považovali za nelegitímnu, nelegálnu, a Kyjev im odpovedal tým, že odštartoval veľmi brutálne delostrelecké útoky a bombardovanie. Začal likvidovať svoje vlastné obyvateľstvo. Máme tu do činenia s brutálnymi vojnovými zločinmi.
Navštívili ste Krym odvtedy, keď došlo k jeho pripojeniu k Rusku? Nechcem sa teraz pýtať na argumenty jeho pripojenia, pretože tie boli jasne mnohokrát vyslovené, ale zaujíma ma skôr, či môžete na základe vlastných zistení povedať, ako sa tam dnes žije. Neprežíva Krym len vďaka dotáciám centrálnej vlády v Moskve?
Samozrejme, bol som tam odvtedy už mnohokrát. Povedal by som k tomu, že situácia je tam normálna. Ľudia chápu určité ťažkosti a situácia nie je ľahká. Oni však vidia, ako to teraz vyzerá v Doneckej a Luhanskej oblasti, a hovoria si, že by sa mohli mať ešte horšie, keby sa nestalo to, čo sa stalo. Zo strany Ukrajiny tam sú rôzne pokusy robiť ďalšie problémy, blokovať Krym, vypínať prívod elektriny a tak ďalej. Ľudia predsa vedia, že keby zostali začlenení v rámci Ukrajiny, situácia by bola oveľa, oveľa horšia.
Keď Rusko ohlásilo vstup do konfliktu v Sýrii, objavila sa snaha intervenciu prezentovať ako rýchlu operáciu, ktorá účinne zničí teroristické hniezda atď. Aké sú výsledky Ruskej federácie v Sýrii, napríklad aj vo vzťahu k vojenským operáciám, ktoré tam realizujú západné krajiny?
Múdri politici sa vždy, pochopiteľne, snažia vypúšťať takéto vyhlásenia, ktoré nebudú vyvolávať paniku a obavy medzi obyvateľstvom. Keď viete, čo všetko už Rusko muselo v rámci tohto konfliktu v Sýrii poskytnúť, aké zbrane boli dodané, v akom množstve, že sme poskytli leteckú a ďalšiu podporu, potom určite pochopíte, že na svete nie je nikto, kto by mohol s určitosťou povedať, ako a kedy celý konflikt skončí. Je ťažké v tomto prípade predpovedať, čo bude.
Prezidentovi Putinovi treba pripísať k dobru, že keď hovoril o účasti v sýrskom konflikte, vždy tvrdil, že podpora zo strany Ruskej federácie bude zo vzduchu, že ruská armáda sa nikdy nebude zúčastňovať na pozemných operáciách, a bolo by preňho ťažké povedať, kedy alebo či tá pomoc, ktorú Asad dostáva, bude mať aj očakávaný efekt.
Európu už mesiace zamestnáva migračná kríza, prúdia sem státisíce ľudí smerujúcich hlavne do Nemecka, škandinávskych a ďalších krajín. EÚ to skôr nerieši, v Nemecku je situácia výbušná. Ako hodnotíte celú situáciu, kto je vinníkom celej krízy?
Politikou Spojených štátov na Blízkom východe, ktorá sa týka utečencov, rukami Turecka, sa situácia dostala tak ďaleko, že európske štáty a vlády prestali plniť svoju funkciu. Sme svedkami toho, že migranti môžu voľne prechádzať hranice bez toho, aby mali dokumenty a vedeli ste, kto sú, čo majú za sebou. Celé to vedie k destabilizácii celej Európy a je to všetko vedené rukou Spojených štátov.
Odvážim sa poskytnúť radu, ako migračnú krízu vyriešiť. Nech na hranici (suchej aj morskej) medzi Európou a Tureckom hliadkujú dôsledné kontroly a utečenci, ktorí tam prídu, môžu vo vybudovaných táboroch priamo na hranici dostať pomoc po náročnej ceste – lieky, jedlo, pitie a hneď nato budú posielaní zase späť do Turecka a ďalej. Ak prídu znova, bude sa to opakovať. Všetci potom budú vedieť, že sa skrátka ďalej nedostanú a poriadne si rozmyslia, či sa majú znova plaviť cez more a znova podstupovať takéto riziko pre seba a svoje životy.