štvrtok, 13 augusta, 2020
28.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Peter Palko: Je vzdelanie a vzdelávací proces na Slovensku privilégiom alebo službou?

Peter Palko: Je vzdelanie a vzdelávací proces na Slovensku privilégiom alebo službou?

Podnetom k rozhodnutiu je aj obsah bodu III. „Volebného programu KSS na voľby do NR SR v marci 2016“. Citujem: Naším cieľom je zvýšenie podielu štátnych podnikov a štátneho podnikania v ekonomike Slovenska, a tým získanie zdrojov na realizáciu nášho ekonomického programu, zabezpečenie vyšších dôchodkov, bezplatného zdravotníctva, rozvoj vedy, modernizáciu školstva, dôstojné sociálne zabezpečenie, ekologické opatrenia, šport, nekomerčné kultúrne aktivity – koniec citátu.

Vysvetlenie a rozpracovanie, kde získať finančné zdroje na školstvo, je obsiahnuté v príspevku: „Ako zvýšiť platy v školstve“ zo dňa 22.1.2016 na www.kss.sk.

Aby sme mohli odpovedať na zásadný problém, či chýbajúce peniaze majú riešiť príčiny, alebo následky stupňujúcej sa krízy a úpadku školstva, musíme si vysvetliť úlohu a miesto vzdelania v spoločnosti.

Od doby, keď ľudstvo začalo hovoriť o vzdelávaní a vznikali školy, proces vzdelávania sa stáva privilégiom. Ten, kto mal v rukách moc, ten určoval pravidlá procesu: – kto sa bude učiť (žiaci), čo sa bude učiť (osnovy), kto bude učiť (učitelia), kde sa bude učiť (kláštory, chrámy, školy).

Už vtedy si uvedomovala hlavne cirkev, ale aj šľachta, že vzdelanie predstavuje v sebe ohromnú moc potrebnú pre manipuláciu s masami. Preto do dnešnej doby sú neprístupné archívy a vatikánska zdigitalizovaná knižnica pre širokú verejnosť.

Po roku 1993, keď vznikol riadením rozpadom Československa II. Slovenský štát, všetky vlády a ich malí a veľkí kormidelníci sľubovali občanom reformu školstva. Ani jedna vláda ju neurobila. Všetky pokusy skončili na tlačení nových a nových učebníc a učebnice, to sú hrozné peniaze, ktoré sa dajú deliť…

Pritom vzdelanie z hľadiska záujmov Slovenska predstavuje budúcnosť, sociálnu obranu, vlastenectvo a v konečnom dôsledku aj suverenitu. Na vzdelanosti ľudí stoja základy a funkčnosť štátu.

Vďaka tomu, že sme nasiakli „demokraciu“ hamburgerovej veľmoci do všetkých oblastí nášho života, zdegradovali sme privilégium vzdelania na službu.

Z učiteľa sa stal pokorný „služobníček“ bez známky autority, ktorý plní priania netalentovaných žiakov, za ktorými stoja bohatí rodičia, ochotní a pripravení zaplatiť čokoľvek. Nemusím ani spomínať šikanovanie učiteľa a posmešky zo strany žiakov už na základnej škole za výdatnej podpory rodičov.

Úradná autorita učiteľa nemá oporu v zákonoch. Učiteľ nemá ochranný štatút verejného činiteľa, tak ako ho má policajt, prokurátor, sudca, ale aj exekútor.

Okrem rodičov podrývajú autoritu učiteľa aj starostovia obcí, primátori miest, župani, akademické senáty a v neposlednom rade aj učiteľské odbory. Všetci sa cítia oprávnení „fušovať“ do učiteľského remesla a „usmerňovať“ činnosť učiteľa k „spokojnosti žiakov“.

Tieto negatívne „novoty“ (a uviedol som len niektoré) sa pred prevratom v novembri 1989 v bývalom Československu nevyskytovali. Vzdelanie bolo privilégiom, učiteľ bol autoritou pod ochranou štátu. Na pripravenosť a kvalitu učiteľov sa kládli vysoké nároky a boli pod trvalou kontrolou odborných orgánov ministerstva školstva.

Aj školstvo, kultúra a šport  bolo brané ako súčasť pri plánovanom riadení národného hospodárstva. Zloženie, počty žiakov a zameranie odborností mu bolo podriadené. Na celé 15 miliónové Československo napr. stačili dve vysoké školy veterinárneho zamerania (Brno, Košice), jedna vysoká škola dopravná (Žilina), jedna vysoká škola lesnícka a drevárska (Zvolen), jedna vojenská technická akadémia (Brno), a tak by som mohol pokračovať. Dnes pri budovaní kapitalizmu „karpatského typu“ na Slovensku, sa urobil zo vzdelávania úžasný biznis pre korporatívno-klanovú elitu. Táto mafia cez vzdelanie nepotrebuje tak vzdelaných mladých ľudí, aby jej prerástli cez hlavu. Slovenské vysoké školy, ktorých sa „nakotilo“ ako v Indii bohov, vyrábajú tisíce nezamestnateľných absolventov-managerov. Školy nie sú vedené a riadené záujmami štátu, ale záujmami žiakov a ich rodičov.

Nakoniec výsledky hovoria za všetko:- do množiny 500 prestížnych vysokých škôl sveta sa nedostala ani jedna slovenská.

Odpoviem si na otázku, ktorú som  dal na začiatku: Požadované peniaze na zvýšenie platov učiteľov nevyriešia príčiny úpadku slovenského školstva. Vyriešia na malú chvíľu len jeden z následkov vzniknutého stavu.

Tak ako každoročné navyšovanie platov a benefitov sudcov a prokurátorov nevyrieši ilúziu ich nezávislosti a nadstraníckosti.

Poznámka: Nie som učiteľ ani zamestnanec v segmente školstva. Som len obyčajný občan tohto pomýleného, politickými elitami a mafiou skúšaného štátu..

Ing. Peter Palko
ľavicový intelektuál

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Matovičov návrh pre konzílium: Povinnosť nosiť rúška u školákov aj v triedach

Premiér Igor Matovič (OĽANO) navrhol na prebiehajúcom štvrtkovom konzíliu odborníkov, aby sa nariadila povinnosť nosiť rúška aj v triede počas prvých dvoch...

Traja Slováci sú vo väzbe v Rakúsku pre podozrenie z prevádzačstva

Rakúski kriminalisti vyšetrujú troch Slovákov pre podozrenie, že do krajiny nelegálne priviedli najmenej 50 utečencov. Muži vo veku 38, 40 a 47...

Nové Mesto nad Váhom: Pri nehode na D1 sa zranili traja ľudia, auto skončilo na streche

Tri osoby utrpeli zranenia počas dopravnej nehody, ktorá sa stala v stredu (12. 8.) na diaľnici D1 v katastri obce Hrádok v Novomestskom okrese.

VIDEO Nákup stíhačiek F-16 prebehol v poriadku, skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie. Tender postúpil na ďalšiu kontrolu na Najvyšší kontrolný úrad

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zastavil kontrolu vo veci nákupu stíhačiek F-16, jej výsledky postupuje na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a...

Bielorusko: Stovky ľudí piaty deň protestujú proti voľbám; zadržali už 6700 osôb

Stovky ľudí sa vrátili do ulíc bieloruského hlavného mesta Minsk aj vo štvrtok ráno a protestovali už piaty deň po sebe proti...

Vallo: Podporujem nespokojných vedcov, vláda neberie Bratislavu úplne vážne

Primátor Bratislavy Matúš Vallo podporuje vyhlásenie nespokojných bratislavských vedcov, ktorí upozornili, že sa nedostanú k financiám na výskum ochorenia COVID-19 v rovnakej...

Ministerstvo kultúry ide šetriť na službách, tovaroch aj platoch

Ministerstvo kultúry (MK) SR sa chystá šetriť na mzdách i výdavkoch na tovary a služby. V súvislosti s ohláseným kresaním nákladov v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,739 +49 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,939 Infikovaných 769 Last updated: 13. augusta 2020 - 13:41 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky