nedeľa, 5 júla, 2020
16.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Peter Palko: Je vzdelanie a vzdelávací proces na Slovensku privilégiom alebo službou?

Peter Palko: Je vzdelanie a vzdelávací proces na Slovensku privilégiom alebo službou?

Podnetom k rozhodnutiu je aj obsah bodu III. „Volebného programu KSS na voľby do NR SR v marci 2016“. Citujem: Naším cieľom je zvýšenie podielu štátnych podnikov a štátneho podnikania v ekonomike Slovenska, a tým získanie zdrojov na realizáciu nášho ekonomického programu, zabezpečenie vyšších dôchodkov, bezplatného zdravotníctva, rozvoj vedy, modernizáciu školstva, dôstojné sociálne zabezpečenie, ekologické opatrenia, šport, nekomerčné kultúrne aktivity – koniec citátu.

Vysvetlenie a rozpracovanie, kde získať finančné zdroje na školstvo, je obsiahnuté v príspevku: „Ako zvýšiť platy v školstve“ zo dňa 22.1.2016 na www.kss.sk.

Aby sme mohli odpovedať na zásadný problém, či chýbajúce peniaze majú riešiť príčiny, alebo následky stupňujúcej sa krízy a úpadku školstva, musíme si vysvetliť úlohu a miesto vzdelania v spoločnosti.

Od doby, keď ľudstvo začalo hovoriť o vzdelávaní a vznikali školy, proces vzdelávania sa stáva privilégiom. Ten, kto mal v rukách moc, ten určoval pravidlá procesu: – kto sa bude učiť (žiaci), čo sa bude učiť (osnovy), kto bude učiť (učitelia), kde sa bude učiť (kláštory, chrámy, školy).

Už vtedy si uvedomovala hlavne cirkev, ale aj šľachta, že vzdelanie predstavuje v sebe ohromnú moc potrebnú pre manipuláciu s masami. Preto do dnešnej doby sú neprístupné archívy a vatikánska zdigitalizovaná knižnica pre širokú verejnosť.

Po roku 1993, keď vznikol riadením rozpadom Československa II. Slovenský štát, všetky vlády a ich malí a veľkí kormidelníci sľubovali občanom reformu školstva. Ani jedna vláda ju neurobila. Všetky pokusy skončili na tlačení nových a nových učebníc a učebnice, to sú hrozné peniaze, ktoré sa dajú deliť…

Pritom vzdelanie z hľadiska záujmov Slovenska predstavuje budúcnosť, sociálnu obranu, vlastenectvo a v konečnom dôsledku aj suverenitu. Na vzdelanosti ľudí stoja základy a funkčnosť štátu.

Vďaka tomu, že sme nasiakli „demokraciu“ hamburgerovej veľmoci do všetkých oblastí nášho života, zdegradovali sme privilégium vzdelania na službu.

Z učiteľa sa stal pokorný „služobníček“ bez známky autority, ktorý plní priania netalentovaných žiakov, za ktorými stoja bohatí rodičia, ochotní a pripravení zaplatiť čokoľvek. Nemusím ani spomínať šikanovanie učiteľa a posmešky zo strany žiakov už na základnej škole za výdatnej podpory rodičov.

Úradná autorita učiteľa nemá oporu v zákonoch. Učiteľ nemá ochranný štatút verejného činiteľa, tak ako ho má policajt, prokurátor, sudca, ale aj exekútor.

Okrem rodičov podrývajú autoritu učiteľa aj starostovia obcí, primátori miest, župani, akademické senáty a v neposlednom rade aj učiteľské odbory. Všetci sa cítia oprávnení „fušovať“ do učiteľského remesla a „usmerňovať“ činnosť učiteľa k „spokojnosti žiakov“.

Tieto negatívne „novoty“ (a uviedol som len niektoré) sa pred prevratom v novembri 1989 v bývalom Československu nevyskytovali. Vzdelanie bolo privilégiom, učiteľ bol autoritou pod ochranou štátu. Na pripravenosť a kvalitu učiteľov sa kládli vysoké nároky a boli pod trvalou kontrolou odborných orgánov ministerstva školstva.

Aj školstvo, kultúra a šport  bolo brané ako súčasť pri plánovanom riadení národného hospodárstva. Zloženie, počty žiakov a zameranie odborností mu bolo podriadené. Na celé 15 miliónové Československo napr. stačili dve vysoké školy veterinárneho zamerania (Brno, Košice), jedna vysoká škola dopravná (Žilina), jedna vysoká škola lesnícka a drevárska (Zvolen), jedna vojenská technická akadémia (Brno), a tak by som mohol pokračovať. Dnes pri budovaní kapitalizmu „karpatského typu“ na Slovensku, sa urobil zo vzdelávania úžasný biznis pre korporatívno-klanovú elitu. Táto mafia cez vzdelanie nepotrebuje tak vzdelaných mladých ľudí, aby jej prerástli cez hlavu. Slovenské vysoké školy, ktorých sa „nakotilo“ ako v Indii bohov, vyrábajú tisíce nezamestnateľných absolventov-managerov. Školy nie sú vedené a riadené záujmami štátu, ale záujmami žiakov a ich rodičov.

Nakoniec výsledky hovoria za všetko:- do množiny 500 prestížnych vysokých škôl sveta sa nedostala ani jedna slovenská.

Odpoviem si na otázku, ktorú som  dal na začiatku: Požadované peniaze na zvýšenie platov učiteľov nevyriešia príčiny úpadku slovenského školstva. Vyriešia na malú chvíľu len jeden z následkov vzniknutého stavu.

Tak ako každoročné navyšovanie platov a benefitov sudcov a prokurátorov nevyrieši ilúziu ich nezávislosti a nadstraníckosti.

Poznámka: Nie som učiteľ ani zamestnanec v segmente školstva. Som len obyčajný občan tohto pomýleného, politickými elitami a mafiou skúšaného štátu..

Ing. Peter Palko
ľavicový intelektuál

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Analýza: Podľa europrieskumu až 22 % respondentov zo Slovenska úplne alebo čiastočne stratilo počas pandémie prácu

Vypuknutie pandémie nového koronavírusu spôsobilo, že firmy aj zamestnanci si museli zvykať na zásadné zmeny vo fungovaní súkromného aj pracovného života. Niektorí...

Mišenku poslal viedenský sudca do vyšetrovacej väzby

Viliam Mišenka, ktorého zadržala rakúska polícia vo štvrtok (2. 7.) v Badene pri Viedni, pôjde do vyšetrovacej väzby. Rozhodol o tom v...

Boje medzi sýrskou armádou a IS si vyžiadali ďalšie desiatky obetí

Boje medzi sýrskymi silami podporovanými ruským letectvom a teroristickou organizáciou Islamský štát (IS) si vyžiadali za posledných 48 hodín desiatky mŕtvych, informovalo...

“Nepotrebná informácia”. Občianske preukazy bez uvádzania pohlavia

Holandsku sa na občianskych preukazoch v nasledujúcich rokoch nebude uvádzať pohlavie ich držiteľov, pretože ide o "nepotrebnú informáciu", citovala v sobotu ministerku...

Srbsko má ďalších 325 nových prípadov nákazy koronavírusom

Srbsko oznámilo v sobotu 325 nových prípadov nového koronavírusu a osem súvisiacich úmrtí, informovala agentúra HINA. Celkovo je v...

Otvorili Sagradu Famíliu. Zatiaľ exkluzívne pre zdravotníkov

Ikonická bazilika Sagrada Família v španielskom meste Barcelona v sobotu po takmer štyroch mesiacoch znova otvorila svoje  brány pre limitovaný počet návštevníkov, ktorých...

Protest v Ríme: Salvini sa vidí v budúcej vláde. Chce predčasné voľby

V talianskej metropole Rím v sobotu demonštrovalo niekoľko tisícok ľudí a vedúcich predstaviteľov pravicovej opozície za vypísanie predčasných volieb.
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 5. júla 2020 - 02:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky