Z obyčajnej inšpekcie sa vykľul poriadny škandál. Pozrite sa, čo sa našlo v moslimskej škole v Londýne

  0
  Ilustračné foto: Moslimovia v Británii (Autor: ReproFoto: youtube)

  Knihy sú okrem iného nebezpečné aj v tom, že podkopávajú britské právo. O šokujúcom náleze informoval Daily Mail. Inšpektori o náleze informovali vo svojej správe ešte pred dvomi týždňami.

  Škola teraz vykonáva audit

  „Panuje obava, že počas veľmi krátkej prehliadky knižnice inšpektormi, našli tri knihy, ktoré narúšajú aktívnu podporu britského práva a rešpektu k ostatným ľuďom,“ tvrdí správa. Škola však zastáva stanovisko, že odsudzuje všetky formy extrémizmu. Texty vraj už odstránila a teraz vykonáva audit ostatných materiálov.

  Problematická moslimská škola v Londýne. Foto: Repro/BBC

  Problematická moslimská škola v Londýne. Foto: Repro/BBC

  Najhoršie na týchto textoch bolo práve podporovanie brutálnej formy smrti, a to ukameňovania. Zamestnanci neboli podľa správy dostatočne ostražití či vedomí si toho, že išlo v podstate o propagandu extrémizmu. Inšpekcia na tejto škole bola neohlásená a uskutočnila sa ešte koncom novembra 2015.

  V škole sa celkovo vzdeláva 158 chlapcov v obzvlášť citlivom veku, teda v rozmedzí 11 a 16 rokov. Práve vtedy si deti vytvárajú názory, ktoré často podliehajú napríklad aj vonkajším vplyvom. Z predstavy, že by niektoré z nich mohli knihy fascinovať, doslova mrazí. Hoci bola knižnica uzamknutá od júla minulého roka, predtým k nej, respektíve ku knihám, študenti mali podľa inšpektorov prístup. „Uznávame obavy vyjadrené Ofstedom (Úrad pre štandardy vo vzdelávaní – pozn. red.), avšak ako Ofsted správne poznamenal, knižnica je zamknutá a aktuálne k nej študenti prístup nemajú,“ vyhlásil hovorca školy.

  Problémy boli aj v minulosti

  Nie je to však po prvý raz, čo inšpekcia vyjadrila voči tejto škole kritiku. Tak to bolo aj počas kontroly v roku 2014, keď sa inšpektorom nepozdávalo, že študenti nezískavajú širšie vedomosti o iných kultúrach alebo vierovyznaniach. Ešte v roku 2014 hovorili ľudia z Ofstedu až o šiestich malých súkromných školách vo východnom Londýne, v ktorých mali byť žiaci ohrozovaní extrémistickými názormi a radikalizáciou.

  Hlavný inšpektor Michael Wilshaw vtedy poznamenal, že školy sa až príliš silno zamerali na islamské učenie. Jednu z nich označil Ofsted za neprofesionálnu, zatiaľ čo výsledky ostatných nemali odrážať realitu. Vtedy o tom informovalo BBC. Ministerka školstva Nicky Morganová vtedy vyjadrila znepokojenie nad inšpekciami. „Aj keď neexistuje žiadny náznak koordinovaného sprisahania, je jasné, že tieto školy zlyhávajú, a to je neprijateľné,“ vyhlásila. Inšpektori vtedy napríklad zistili, že v jednej škole žiaci nepoznali rozdiel medzi prísnym islamským právom šaría a tým britským.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu