sobota, 19 septembra, 2020
13.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Zanechal nacizmus v Nemcoch samovražedný komplex? Nemeckí politici chvália nízku pôrodnosť vlastného...

Zanechal nacizmus v Nemcoch samovražedný komplex? Nemeckí politici chvália nízku pôrodnosť vlastného národa, vítajú nárast počtu imigrantov a hovoria, že bude dobre, ak sa stanú menšinou

Angela Merkelová v roku 2010 zarazila nemeckú, ale aj svetovú verejnosť, keď priznala, že multikulturalizmus v krajine totálne zlyhal. Vo svojom prejave pre stranu Kresťanskodemokratickej únie v meste Postupim Merkelová konštatovala, že myšlienka, podľa ktorej budú ľudia z rôznych kultúrnych zázemí žiť šťastne vedľa seba, sa nakoniec ukázala ako nefunkčná. „Tento (multikultúrny) prístup zlyhal, totálne zlyhal,“ povedala vtedy Merkelová.

Viacerí ľudia preto nechápavo krútili hlavami, keď sa nemecká kancelárka rozhodla v minulom roku otvoriť miliónom imigrantov dvere dokorán. Merkelová zrazu začala tvrdiť, že Nemecko je „dostatočne silnou krajinou“ na to, aby prichádzajúcich ľudí z tretieho sveta integrovalo. „Ak to vezmeme za správny koniec, súčasná hlavná výzva príchodu a integrácie toľkých ľudí nám ponúkne príležitosť do budúcnosti,“ povedala Merkelová vo svojom novoročnom prejave. O tých, ktorí masovú nekontrolovanú imigráciu nepovažujú za úplné požehnanie, sa vyjadrila takto: „Je dôležité, aby sme nepočúvali tých, ktorí si s chladom, či dokonca nenávisťou v srdci chcú uzurpovať Nemecko len pre seba a ostatných z neho chcú vylúčiť.“

Ako je možné, že multikulturalizmus zlyhával v roku 2010, keď bola imigrácia do Nemecka relatívne nízka, ale po piatich rokoch je zrazu Nemecko „dostatočne silnou krajinou“ ochotnou prijať milióny nezdokumentovaných imigrantov a masová imigrácia sa stáva „príležitosťou do budúcnosti?“ Toto je otázka, ktorú si položilo množstvo politických komentátorov a bežných ľudí a na ktorú od nemeckej kancelárky stále (nielen) Nemci čakajú odpoveď.

Nemecká kancelárka dokonca zašla tak ďaleko, že sa zasadila aj za umlčiavanie nesúhlasných postojov. V septembri sa Angela Merkelová stretla so zakladateľom Facebooku Markom Zuckerbergom. Zapnutý mikrofón však v ten „najhorší moment“ zachytil to, čo malo byť súkromnou konverzáciou. Merkelová sa totiž na Zuckerberga obrátila s otázkou, či sa chystá niečo robiť s nenávistnými komentármi na Facebooku. Zuckerberg odpovedal: „Zostáva urobiť ešte nejakú prácu.“ „A pracujete na tom?“ opýtala sa ho následne Merkelová v angličtine. „Áno,“ odvetil jej riaditeľ Facebooku.

Na slová nemeckej kancelárky došlo po silvestrovskom masovom sexuálnom napadnutí žien na železničnej stanici v Kolíne nad Rýnom, keď Facebook zrušil stránku Kolínčanov, na ktorej sa šírili svedectvá o útoku, ako aj o diletantskom prístupe polície.

„Nemecká polícia sa spočiatku snažila všetko toto ututlať, no nakoniec sa jej to nepodarilo. Už 1. januára poobede začali na facebookovej skupine ‚Nett-Werk Köln' písať ženy, čo všetko zažili. Táto skupina mala k včerajšiemu večeru (pozn. 5. 6. 2015) 148-tisíc užívateľov a do dnešného rána bola z Facebooku odstránená. Bolo možné čítať množstvo statusov očitých svedkov, obťažovaných žien, ľudí, ktorí ničím nebudili dojem, že by boli extrémisti alebo čo len vulgárni. Kebyže na tejto stránke nestrávim včera takmer hodinu, neverím, že vôbec existovala,“ napísal predseda SaS Richard Sulík, ktorý je tvrdým kritikom politiky otvorených dverí.

Olej do ohňa včera priliala starostka Kolína Henriette Rekerová po tom, ako v rozpore s vyjadreniami svojho policajného šéfa odmietla útoky spájať s imigrantmi a ženám odkázala, že majú byť na podobné situácie pripravené.

Čo sa to s nemeckými politikmi deje?

Podľa britského konzervatívneho komentátora Douglasa

” target=”_blank”>Murraya je postoj Nemecka k imigrantom zakorenený v historickej skúsenosti Nemcov. Murray je preto skeptický ohľadne toho, či si Nemecko niekedy bude vedieť priznať nos medzi očami. „Keby ste povedali v Británii, že budeme mať imigráciu takého rozsahu, že britská kultúra fakticky skončí… väčšina ľudí by nechcela, aby Británia skončila,“ tvrdí Murray. „V Nemecku je to však iné. Je tam veľa ľudí, ktorí si v podstate pre historické dôvody myslia, že nemecká vina sa nikdy nemôže zmenšiť a že čokoľvek iné, než je deštrukcia Nemecka, nemôže Nemecko zbaviť jeho hriechov,“ konštatuje Murray vo svojej „diagnóze“.

Budeme v menšine a to je dobrá vec!

Za pravdu mu, zdá sa, dáva napríklad Stefanie von Bergová, poslankyňa v spolkovom parlamente v Hamburgu, ktorá v novembri 2015 konštatovala, že demografický vývoj, pri ktorom sa Nemci vo svojej vlastnej krajine stanú menšinou, je „dobrá vec“. „Naša spoločnosť sa zmení. Naše mestá sa zmenia radikálne. Do 20, 30 rokov nebude v našom meste etnická väčšina,“ povedala Bergová. Etnickou väčšinou, samozrejme, politička mala na mysli Nemcov, ktorí stále tvoria viac ako 50 percent obyvateľov Hamburgu. Zelená politička však nezostala iba pri konštatovaniach. „Budeme mať veľa ľudí a budeme žiť v superkulturálnej spoločnosti. Toto budeme mať v budúcnosti. A chcem, aby bolo veľmi jasné, najmä tamtým pravičiarom, že to je dobrá vec!“ vykríkla Bergová v parlamente.

Stefanie von Bergová v parlamente v Hamburgu

Nacisti nemajú deti a to je veľkým šťastím

Významný nemecký politik Gregor Gysi z radikálnej ľavicovej strany Die Linke to však povedal otvorenejšie. Vo svojom videoprejave, ktorým v júni mobilizoval ľudí na demonštráciu proti skutočným a predpokladaným nacistom, konštatoval, že Nemci sú pre ich históriu v rokoch 1933 až 1945 povinní správať sa k utečencom vhodne. „Každý rok zomiera viac Nemcov, ako sa rodí. Jedným z dôvodov je skutočnosť, že ani nacisti nemajú deti a to je veľkým šťastím. Preto sme takí závislí od imigrácie zo zahraničia,“ povedal Gysi, ktorý však neozrejmil, či je podľa neho nacistom niekto, kto má nad posteľou obraz Hitlera, odporca imigrácie alebo iba volič imigrácii nie práve naklonených strán, ako sú CSU alebo AfD.

Gregor Gysi o nemeckej vine, deťoch, imigrantoch a nacistoch

(Pozn. redakcie – anglické titulky nie sú úplne presné. Gysi nehovorí, že jedným z dôvodov, prečo nemecká populácia klesá, je skutočnosť, že nacisti nemajú deti, ale že „ani nacisti nemajú deti“.)

Gysi taktiež konštatoval, že Poľsko ako „veľmi katolícka krajina“ musí byť ochotné prijať viac imigrantov. Gysimu očividne v tomto prípade ušla irónia toho, že ako Nemec sa odvoláva na nacistickú históriu, a pritom chce prikazovať Poľsku, čo má robiť.

Dôjde k obratu?

V Nemecku je napriek všetkému (alebo práve vďaka tomu) badať postupnú zmenu v postojoch verejnosti od dominantnej ústretovosti voči migrantom k nárastu rezervovanosti až odmietaniu. Príkladom môže byť komisárka kriminálnej polície Tania Kambouri, ktorá je, mimochodom, gréckeho pôvodu a nemá preto dôvod byť zaťažená „hriechmi Nemecka“. Kambouri napísala o svojich skúsenostiach s imigrantmi knihu, čím prelomila tabu, ktoré oficiálne policajné miesta zaviedli z obáv pred pogromami na utečencov, a stala sa zrazu častým hosťom mnohých televíznych diskusných relácií.

„Skúsenosti komisárky podporujú i vyjadrenia šéfa Zväzu nemeckých kriminalistov Andrého Schulza, ktorý rovnako hovorí o pomerne rozsiahlej kriminalite medzi utečencami ako o potenciálnom riziku. Tieto vyjadrenia majú popri nezávislých informáciách médií nepochybne tiež vplyv na zmenu nálad v spoločnosti,“ povedal pre ParlamentnéListy.sk bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Úplne pesimistický ohľadne Nemecka nie je ani spomínaný Douglas Murray. Ten tvrdí, že bude stále ťažšie vysvetľovať mladým Nemcov, že by sa mali ako spoločnosť rozpadnúť pre niečo, čo urobili ich prarodičia. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Pompeo: Maduro by mal odísť

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas návštevy Latinskej Ameriky povedal, že venezuelský prezident Nicolás Maduro by "mal odísť", informovala o tom...

Premiér by mal vyvrátiť podozrenia na faktoch a nie na viere, odkazuje Pellegrini

Bývalý premiér a šéf mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini je presvedčený, že ak chce predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) vyvrátiť podozrenia, že jeho...

Grécke úrady už premiestnili väčšinu migrantov do nového tábora na ostrove Lesbos

Grécke úrady už do nového dočasného tábora na ostrove Lesbos premiestnili väčšinu z viac ako 12 000 migrantov, ktorí po požiari utečeneckého...

Warholovo múzeum sa bude rekonštruovať, vláda odobrila pomoc

Pôvodne v januári očakávanú prvú splátku schválenej dotácie vlády na rozsiahlu rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach v sume dva milióny eur...

VIDEO Matovič: Moja manželka nemala v Arca Capital ani jedno euro

Manželka premiéra Igora Matoviča (OĽANO) Pavlína Matovičová nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro. Uviedol to v sobotu počas brífingu premiér. Poukázal na...

Rezort školstva plánuje novinku pri financovaní vysokých škôl – výkonnostné zmluvy

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR plánuje do financovania vysokých škôl zaviesť nový prvok – výkonnostné zmluvy. Ich cieľom bude viesť vysoké...

Republikáni chcú čo najskôr obsadiť voľné miesto na Najvyššom súde USA

Republikánska strana Spojených štátov chce voľné miesto na Najvyššom súde USA, ktoré vzniklo smrťou sudkyne Ruth Baderovej Ginsburgovej, čo najskôr obsadiť. V...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,546 +290 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,519 Infikovaných 2,988 Last updated: 19. septembra 2020 - 21:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky