pondelok, 21 septembra, 2020
15.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Kauza Váhostav sa nekončí. Aktuálne sa uchádza o tri štátne zákazky. Pre...

Kauza Váhostav sa nekončí. Aktuálne sa uchádza o tri štátne zákazky. Pre dlhy

Váhostav je stavebnou firmou, pri ktorej sa skloňuje meno oligarchu Juraja Širokého. Neslávne sa dostala do zvýšenej pozornosti najmä pre dlhy, pre ktoré skončila v reštrukturalizácii. Stalo sa tak vlani na jeseň. Navyše, firma zverejnila, že z každých 10 eur dlhu zaplatí veriteľom len dve eurá. Váhostav svoje záväzky, ktoré sa týkali veriteľov a živnostníkov, zoškrtal, no bankám sa mala vrátiť väčšia časť peňazí. Spoločnosť prešla napokon ozdravovacím procesom a odpísala svoje dlhy, informuje denník Sme.

Financovanie nechce vysvetliť

Firme požičala peniaze napríklad schránková firma Lomark. Ako však upozorňuje denník, tá však mala dlhy a rok 2013 ukončila v strate. Financovanie Váhostavu Široký stále nevysvetlil. Možné je teda podozrenie, že niektoré zo schránok majú väzby na ľudí zo sféry vplyvu oligarchu Širokého. Hoci ho na rozkrytie financovania Váhostavu vyzval generálny riaditeľ spoločnosti Marián Moravčík, a to po odklepnutí ozdravného plánu, Široký tak stále neurobil.
 
Ako sa počas reštrukturalizácie ukázalo, Váhostavu požičali peniaze práve schránkové firmy. A nie málo, bolo to celkom 20 miliónov eur. Samotný Široký mal napríklad cez svoju firmu Finasist zabezpečiť od schránok peniaze. Spomínaná firma Lomark má napríklad majiteľov v Londýne a voči Váhostavu eviduje dlh vo výške 1,5 milióna eur. Je tak jednou z najvýznamnejších veriteľov stavebného gigantu. Zaujímavosťou je, že túto firmu zastupoval doterajší riaditeľ Váhostavu Moravčík. 
 
Medzi schránkovými firmami a Váhostavom sa však nepodarilo preukázať väzby, a to pre nejasnú štruktúru vlastníkov stavebnej firmy. Ako však zverejnila mimovládna organizácia Transparency International, vlastníci sa schovávajú za firmami na Cypre či Novom Zélande. Ako sa vyjadril Moravčík, Široký by mal o financovaní prehovoriť. „Chcem mu navrhnúť, aby vysvetlil financovanie, aby nedochádzalo k dezinformáciám,“ vyhlásil v apríli Moravčík. Široký však zaryto mlčí. Jeho mediálna zástupkyňa Michaela Kováčik Grendelová uviedla, že vraj na to nedostal povolenie od svojho obchodného partnera. O koho presne ide, nevedno.
 
Široký je predsedom predstavenstva vo Váhostave. Či niekedy prehovorí, nie je známe. „V tejto chvíli sa k vašim otázkam nebudeme vyjadrovať,“ povedala pre Sme Kováčik Grendelová.

Pomoc zo zahraničia

Prípad Váhostav vyšetruje aj polícia. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania piatich rôznych trestných činov, napríklad pre poškodzovanie veriteľov či zavineného úpadku. Vo Váhostave vyšetrovatelia uskutočnili aj raziu. Bolo to na jar. Doteraz sa však nič neposunulo. „Požiadal (vyšetrovateľ) o právnu pomoc aj viaceré krajiny, ktoré sú v súčasnosti v štádiu vybavovania. Naďalej prebieha znalecké vyšetrovanie,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. 
 
Aby mohla firma splatiť časť dlhov, ktoré jej ostali, uchádza sa o štátne zákazky. V súčasnosti súťaží konkrétne o tri. Stavať chce dva diaľničné úseky na východe Slovenska či modernizovať železnicu na Považí. S veriteľmi sa firma dohodla, že časť dlhov bude splácať päť rokov.
 
Do Váhostavu sa zamotala aj vláda, ktorá sa dohodla s bankami, aby sa vzdali časti svojich nárokov v prospech drobných veriteľov. Premiér Robert Fico pretlačil aj výkup pohľadávok štátnou Slovenskou reštrukturalizačnou. Tá vykupuje za 50 percent hodnoty pohľadávky voči Váhostavu, no veritelia môžu dostať najviac 200-tisíc eur. 
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Minister zdravotníctva ČR Vojtěch rezignoval

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch rezignoval. Odchod z funkcie oznámil v pondelok ráno na tlačovej konferencii, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Uzbecký vicepremiér Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným SARS-CoV-2

Uzbecký vicepremiér Uktam Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2. Agentúru RIA Novosti o tom v nedeľu informoval operačný krízový štáb zriadený vládou.

Princ Charles varuje: Kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia SARS-CoV-2

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu...

V utečeneckom tábore na ostrove Samos opäť vypukol požiar

V utečeneckom tábore Vathy na gréckom ostrove Samos vypukol v nedeľu večer znova požiar. Príčina nebola bezprostredne známa, ako však informoval ostrovný...

Biden chce hlasovanie o novom sudcovi Najvyššieho súdu USA až po voľbách

Kandidát amerických demokratov na prezidenta Joe Biden vyzval v nedeľu senátorov, aby o novom sudcovi Najvyššieho súdu USA, ktorý by nahradil zosnulú...

Z diplomatických služieb Bieloruska prepustia 30 diplomatov

Z diplomatických služieb Bieloruskej republiky bude v najbližších dňoch prepustených 30 diplomatov. Na svojom konte na sociálnej sieti Telegram to oznámil bývalý...

ANALÝZA Slováci nešetria, výdavky na opravu práčky alebo auta ich preto nepríjemne prekvapia

Slováci nešetria pravidelne, preto ich často výdavky napríklad na opravu práčky alebo auta vedia nepríjemne prekvapiť. Vyplýva to z analýzy, o ktorej informovala...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,677 Úmrtí 39 Uzdravení 3,548 Infikovaných 3,090 Last updated: 21. septembra 2020 - 09:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky