Pápež v predvianočnom príhovore ponúkol recept na neduhy Vatikánu. A takýto je zoznam liekov…

  0
  Ilustračné foto: Vatikán (Autor: SITA)

  O chorobách, ktoré sužujú cirkev, pápež hovoril vo svojom vlaňajšom predvianočnom príhovore. Okrem iného vtedy spomínal domýšľavosť, mocichtivosť a aroganciu niektorých duchovných. Niektorí ľudia v cirkvi podľa neho trpia aj “spirituálnou Alzheimerovou chorobou”. Vyhlásil tiež, že Vatikán sa zmieta v “existenciálnej schizofrénii”, trpí “sociálnym exhibicionizmom” a pôsobí ako “orchester, ktorý neladí”. 

  Dnes však pápež ponúkol “antibiotiká” na súbor 15 chorôb, ktoré na rímskej kúrii našiel a vlani vytkol. Predložil tak katalóg cností nutných” na prácu vo Vatikáne. Zmienil sa napríklad o čestnosti, striedmosti, úcte a pokore. Pripomenul však aj ďalšie škandály, ktoré sa v súvislosti s cirkvou objavili počas tohto roku. V príhovore, ktorý sa po vlaňajšku očakával s napätím, pápež uviedol, že by bolo veľmi nevďačné, keby neocenil všetkých prospešných a čestných ľudí, ktorí pracujú oddane, odhodlane, verne a profesionálne. 

  “Choroby a škandály nemôžu zakryť účinnosť služby, ktorú cirkev s nasadením poskytuje… Toto je skutočná útecha,” povedal pápež. Zdôraznil, že proces reforiem v rámci cirkvi bude “napredovať s rozhodnosťou, rozumnosťou a ráznosťou”. Atmosféra v sále bola pomerne napätá. Pápež prítomným vopred vysvetlil, že svoj príhovor prednesie po sediačky, pretože kvôli pretrvávajúcej chrípke sa cíti unavený. 

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu