pondelok, 25 januára, 2021
0.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Čo sledoval Bugár výzvami na spájanie pravice, keď dnes spolupracuje so Smerom?...

Čo sledoval Bugár výzvami na spájanie pravice, keď dnes spolupracuje so Smerom? Analytička má vysvetlenie

,,Keď strana Smer po teroristických útokoch v Paríži iniciovala zmenu ústavy, nikto nepochyboval, že časť opozície odštartuje preteky o najšarmantnejšiu nevestu do posvätného zväzku ústavnej väčšiny. Fakt, že do bielej sa obliekli poslanci za Most-Híd,  však miernym prekvapením bol. Ešte donedávna Most otvorene sympatizoval s Výzvou k ľudskosti a obviňoval Smer zo zbytočného šírenia paniky. Svojím postojom sa Most snažil voličom ukázať, že nebude prvoplánovo vytĺkať politický kapitál z utečeneckej krízy. Časom zrejme pochopil, že stratégia šírenia strachu v podaní Smeru vychádza výborne a prešiel na stranu víťazov. A nielen tak hocijako, ale rovno spoluprácou na bleskovej zmene ústavy, ktorá dosť pochybne zneužíva súčasnú situáciu. A samozrejme pomáha Smeru v predvolebnej kampani. V súčasnosti teda Slovensko chránia už dve politické strany,” konštatuje vo svojom blogu analytička Šabíková.

Názorový obrat Mostu o 180 stupňov je však podľa odborníčky iba zdanlivý. V skutočnosti je totiž všetko inak. ,,Zmena postoja strany Most a spojenectvo so Smerom sú na prvý pohľad prekvapujúce. Veď ešte pred pár týždňami Most vyzýval KDH a #Sieť na predvolebnú spoluprácu. V tejto výzve sa však mohli skrývať podobné motívy ako v hlasovaní o zmene ústavy. Most, pochopiteľne, predstavil iniciatívu predvolebnej spolupráce verejnosti skôr, ako sa na nej s ostatnými stranami reálne dohodol. Pretože veľmi správne predpokladal, že k žiadnej dohode nedôjde. Snaha vytvoriť alternatívu ku Smeru síce mohla zaujať časť znechutených voličov, ale to nemuselo byť jej jediným cieľom. Zámer mohol byť aj opačný. Ukázať neschopnosť opozičných strán spolupracovať. Strana Most si iniciatívou predvolebného spájania stredopravých strán pripravila argumenty, ktoré sa jej môžu ohromne hodiť pri zdôvodnení koalície so Smerom. Čím viac sa totiž bude voličom zdôrazňovať nelichotivý stav opozície, tým rýchlejšie sa zmieria s tým, že koalícia bez Smeru ostane aj po marci len zbožným prianím,” vysvetľuje Šabíková.

Konanie bugárovcov má podľa anylytičky čitateľnú motiváciu – pomáhať Smeru  aj sebe .,,Most svojou predvolebnou aktivitou teda pomohol Smeru minimálne dvakrát. Prvýkrát to ešte mohlo vyzerať ako náhoda, dnes sotva. Superrýchla zmena ústavy,  ako aj návrh na predvolebnú spoluprácu stredopravých strán len podčiarkli tragikomédiu opozičnej politiky.  Komu to celé prospeje? Čím komickejšie bude opozícia vyzerať v očiach verejnosti, tým lepšie pre Smer. A, samozrejme, aj pre budúceho koaličného partnera. Je už  zrejmé, že Most nielenže nemá problém s politikou šírenia paniky, ale ešte sa na nej začal aj aktívne podieľať. A je rovnako pravdepodobné, že aj vyhlásenia o spájaní stredopravých strán boli len politickým marketingom s cieľom pripraviť sa na tú naozajstnú svadbu so Smerom v marci 2016. A to aj napriek tomu, že v súčasnosti hovoria povolebnej spolupráci nie,” dodáva analytička.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 +551 Dnes Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 25. januára 2021 - 21:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky